Smog w Polsce jest coraz bardziej dokuczliwy. Gdy pyły w powietrzu stają się uciążliwe, specjaliści radzą ograniczyć wychodzenie z domu. To jednak nie jest dobre rozwiązanie. Jak walczyć ze smogiem własnymi metodami?
Weźmy sprawy w swoje ręce!
Dobrze zabezpieczony drzewami i krzewami budynek przyjmuje nawet o połowę mniej pyłów niż wtedy, gdy nie otaczają go rośliny. Smog i wnikanie pyłów do domu ogranicza posadzona wokół zieleń. Jeśli macie możliwość posadzenia drzew i krzewów przed posesją, zróbcie to. Zieleń będzie ograniczać przedostawanie się pyłów do pomieszczeń. Dodatkowo ograniczy hałas dochodzący z ulicy i będzie produkować więcej tlenu.
Nie zawsze mamy możliwość posadzenia drzew przed budynkiem. Na szczęście są rośliny, które doskonale radzą sobie ze smogiem. Wybór jest dość szeroki. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze z nich. Kilka takich „przeciwsmogowych” roślin spowoduje zauważalną różnicę w jakości powietrza w domu.
Roślin walczące ze smogiem:
- Sansewieria, Wężownica
- Aloes
- Palma Areca
- Skrzydłokwiat
- Epipremnum złociste
- Figowiec sprężysty
- Figowiec benjamina
Dom powinien być ostoją, szczególnie w sytuacji tak wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz, jakie obecnie występuje. Nie powinniśmy bagatelizować tego tematu. Zdajemy sobie sprawę tego, że powietrze ma duże znaczenie dla jakości naszego życia. Wpływa znacząco na nasze samopoczucie. Zdrowia nie da się kupić, więc zadbajmy o naszą domową przestrzeń i walczymy ze smogiem roślinnym sposobem.
Rośliny doniczkowe staną się częścią Waszego wnętrza. Nie można przy tym zapominać o podstawowej zasadzie aranżacji. Duże rośliny powinno się ustawiać jedynie w przestronnych domach. W małych pomieszczeniach wystarczy kilka wolno rosnących, nie dużych egzemplarzy.