Sąsiedzka biblioteka w pniu 110 letniego drzewa – Idaho (USA)

Sharalee Armitage Howard to mieszkanka Coeur d’Alene, w stanie Idaho (USA). Przed jej domem rosła 110 letnia topola. Drzewo stanowiło zagrożenie dla otoczenia.  Mimo, że średnia żywotność topoli wynosi między 40 a 50 lat, zdarzają się wyjątkowe przypadki.

Topola przed ścięciem

Mieszkanka Idaho zmuszona była do ścięcia wiekowego drzewa, które rosło przed jej posesją. Postanowiła jednak zachować jego pozostałość dla potomnych, a przy okazji uczynić pożytecznym dla otoczenia.  Uznała, że pozostawi pień drzewa i nada mu nowe życie poprzez przekształcenie go w bibliotekę sąsiedzką.

Pień drzewa został wydrążony, a od góry zwieńczony dachem. W środku zainstalowano półki oraz oświetlenie. Drzwi ozdobiono małymi kawałkami drewna w kształcie książek – na każdej widnieje tytuł słynnej powieści.

Do biblioteczki w pniu prowadzi ścieżka ułożona z kamiennych schodów. Dzięki takim ozdobnikom całość zyskała iście bajkowy wygląd.

Biblioteczka służy lokalnej społeczności. Każdy może w niej za darmo wypożyczać i zostawiać dla innych książki. To jedna z ponad 75 tysięcy takich mikrobibliotek działających w 88 krajach pod szyldem Little Free Library.

Jednak tak imponujące pomysły jak ten z drzewem.  Wszystkie spełniają ważną: pozwalają rozwijać pasję do literatury i zacieśniać więzi sąsiedzkie.

źródło: http://booklips.pl/newsy/110-letnie-chore-drzewo-nadawalo-sie-do-sciecia-zrobili-w-jego-pniu-sasiedzka-biblioteke/?fbclid=IwAR10DjPJkit67EOrXEY8Bl7H87w1vwrRPGhQ-AX_RsJe7Js-iolC4wkXSCE