Układanie podłogi drewnianej – o czym warto pamiętać?

Źródło zdjęcia: https://www.freepik.com/free-photo/texture-background_1167526.htm#query=parquet&from_query=parkiet&position=13&from_view=search&track=sph&uuid=19f65bd7-c400-4e20-b54b-c9ffd211722a

Nie można zaprzeczyć – drewniana podłoga to z całą pewnością jeden z najbardziej atrakcyjnych wizualnie, jak i niezwykle trwałych rodzajów posadzek. Naturalna, elegancka, jest wyjątkowo chętnie wybierana zarówno w nowym budownictwie, jak i w już istniejących budynkach, gdzie dokonywane są rekonstrukcje historycznych elementów czy też układana jest nowa podłoga z drewna. Co warto wiedzieć o procesie montażu tego rodzaju wykończenia?

Zalety podłóg drewnianych

Każdy rodzaj podłogi ma swoje zalety i wady. W przypadku posadzki układanej z czystego drewna mówić można o znacznej przewadze zalet na ewentualnymi wadami.

Przede wszystkim, podłoga drewniana jest wyjątkowo trwała i bardzo odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W praktyce zachowuje wytrzymałość na zarysowania, jak również wgniecenia – nawet przy głębszych uszkodzeniach pozostają one ponadto niezbyt widoczne.

Drewno jest również bardzo przyjemne w dotyku i „naturalnie” ciepłe – szybko docenią to osoby, które lubią chodzić po mieszkaniu boso. Tego efektu nie dadzą nawet najdroższe i najlepiej wykonane panele podłogowe! Dla wielu osób równie istotna jest możliwość nawet wielokrotnego odświeżania i remontowania podłogi z drewna. Przeprowadzane co kilka lat cyklinowanie pozwala szybko i widocznie odświeżyć posadzkę oraz usunąć drobne zarysowania, bez ryzyka utraty jakości samej podłogi.

Układanie podłogi z drewna

Decydując się na układanie podłogi drewnianej, warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach. Po pierwsze – wybierz drewno, z jakiego wykonane zostaną klepki. Popularnym surowcem jest oczywiście sosna, drewno jasne i uniwersalne. To również jeden z tańszych materiałów tej kategorii, zatem warto zdecydować się na sosnową podłogę w przypadku ograniczonego budżetu czy też chęci ułożenia posadzki na znacznej powierzchni. Innym drewnem, cenionym za wyjątkową trwałość oraz niezwykłą urodę, jest dąb. Dębowa podłoga to zawsze wyraz najwyższej elegancji!

Drugą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, jest wzór ułożenia drewnianych desek. A motywów jest naprawdę sporo – każdy z nich można dopasować do charakteru wnętrza i jego aranżacji. Wśród tradycyjnych wzorów wymienić można, na przykład, jodełkę (uniwersalna i bardzo przyjemna dla oka), pasy krakowskie (idealne do dużych pomieszczeń) czy szachownicę (dość wyszukana, świetna do pomieszczeń w klasycznym stylu).

Po trzecie – zaplanuj proces układania podłogi! Chociaż mogłoby się wydawać, że nie jest to zadanie aż tak skomplikowane, to jednak bez stosownych umiejętności nie uzyskasz oczekiwanego efektu, a prędzej uszkodzisz poszczególne elementy posadzki. Doświadczeni fachowcy zadbają o poprawne ułożenie podłogi, pamiętając, chociażby o takich kwestiach, jak zachowanie odpowiednich przerw dylatacyjnych pomiędzy deskami, dzięki którym „pracująca” podłoga nie będzie ulegała uszkodzeniom mechanicznym w trakcie użytkowania.