Nieruchomości niewymagające pozwolenia na budowę stają się coraz popularniejsze wśród potencjalnych inwestorów. Czy takie obiekty naprawdę sprawdzają się tak dobrze w praktyce?
Jeśli również należysz do grona osób, które zastanawiają się nad takim rozwiązaniem, nasz materiał powinien Cię zainteresować. Znajdziesz w nim wiele przydatnych informacji, które udowodnią Ci, że dom poniżej 35 m2 nie jest najlepszym pomysłem, a projekty domów są w stanie zaoferować wiele fantastycznych rozwiązań.
Czy w domu na zgłoszenie można mieszkać cały rok?
Patrząc na to od strony konstrukcji obiektu, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Są jednak prawne. Zgodnie z przepisami, nie ma możliwości zameldowania się pod adresem turystyczno-rekreacyjnym, na którym stoi jedynie domek letniskowy. Chociaż teoretycznie prawo nie odróżnia ze względu na przepisy nieruchomości socjalnych od rekreacyjnych, pozostaje kwestia statusu gruntu i aspekt formalności urzędowych.
Kontrole i kary
Służby budowlane w razie zgłoszenia (np. przez życzliwego sąsiada), mają możliwość przeprowadzenia kontroli. Jeśli wykażą one nieprawidłowości konstrukcji lub fakt, że właściciele korzystają z tego obiektu całorocznie, dysponują możliwością nałożenia kary finansowej, skierowaniem wniosku do sądu lub wystawieniem nakazu rozbiórki.
Warto zauważyć jednak, że kontrola nie jest w stanie wykazać, że w ciągu 365 dni nie opuściłeś domku letniskowego chociaż raz i nie wróciłeś/aś do właściwego mieszkania/domu. Niemniej jest to bardzo krępujące i mało komfortowe, więc warto zastanowić się nad tym, czy gra jest warta świeczki.
Ile kosztują takie domy? Projekty od A do Z
Domy na zgłoszenie, czyli tzw. sezonowe, mogą być wyprodukowane ze zróżnicowanych surowców i z wykorzystaniem określonej technologii. Technicznie nie różnią się zatem od domów mieszkalnych. Ich ceny (w sytuacji, gdy są dostosowane do całorocznej eksploatacji) zaczynają się zatem od ok. 80-90 tys. złotych za stan deweloperski zamknięty.
Warto zauważyć, że w Studio Krajobrazy znajdziemy projekt posiadający ok. 50 m2. Udostępnia on niewielką łazienkę, kuchnię, pokój dzienny, korytarz i sypialnię. Rozkład jest podobny do mieszkania w bloku z pokojem przechodnim. Stanowi więc komfortową opcję dla singli lub mało wymagającej pary, która spędza w domu niewiele czasu. Koszt budowy do stanu deweloperskiego to ok. 100 tys. złotych. Warto dodać, że jest to cena bazująca na najlepszych materiałach i realizacji przy pomocy profesjonalnych ekip. Gdy będziemy chcieli zatem wybudować dom na zgłoszenie, warto inwestycji będzie zbliżona – żeby nie powiedzieć niemal identyczna.
Mamy nadzieję, że udało nam się udowodnić, że projekty domów poniżej 35 m2 są dobrym rozwiązaniem, gdy mają być to obiekty sezonowe. Całoroczne mieszkanie w takiej nieruchomości jest nie tylko uciążliwe, ale również nie do końca zgodne z przepisami. Jeśli nie szukasz projektu budynku o średniej lub dużej powierzchni ze względu na niewielkie potrzeby, w Studio Krajobrazy czeka na Ciebie projekt domu ok. 50 m2. Gwarantujemy, że będzie to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, które zaspokoi Twoje oczekiwania.