Ostatnie sezony w aranżacji wnętrz pulsują różnorodnością form i rozmaitymi możliwościami, a światowej sławy projektanci wciąż prezentują najnowsze pomysły na domowe aranżacje oraz ciekawe dodatki do nich. Jednym z najciekawszych trendów stały się “plecionki”. Popularne od pewnego czasu w meblach ogrodowych materiały, stały się produktem do wytwarzania mebli do salonu czy ultranowoczesnych abażurów lamp wiszących i stojących.
Jak je wprowadzić do modnych przestrzeni?
“Plecionki” czyli stare-nowe pomysły na aranżację
Trudno powiedzieć, żeby był to nurt bardzo rewolucyjny lub nowatorski, gdyż plecionki z rodzimej wikliny oraz egzotycznego rattanu, są przecież znane od wielu dziesięcioleci. Plecionki pozwalają znacząco ocieplić aranżację, dodając jej przytulności i komfortu.
Sprawiają, że każda stylizacja nabiera lekkości. Można dzięki nim uzyskać efekt o orientalnym, nowoczesnym lub folklorystycznym charakterze. Wszystko zależy od wzoru plecionki oraz wyposażenia, które z nią zestawimy.
Wyplatane wnętrza – do czego można wykorzystać plecionki?
Witki rattanu i wikliny są niezmiernie wytrzymałe i elastyczne oraz pozwalają na uzyskiwanie ciekawych wzorów. Niestety nie są w pełni odporne na niskie temperatury i podwyższoną wilgotność, dlatego lepiej sprawdzają się w warunkach typowo domowych.
Plecionki najczęściej kojarzą się nam z meblami oraz koszami, ale mogą z powodzeniem służyć też na przykład jako ażurowe abażury lamp, które zyskują w tym sezonie olbrzymia popularność.
Moda i trendy – z czym łączyć plecionki?
Współczesne technologie pozwalają na uzyskanie z plecionek rozmaitych form i kształtów. Dzięki temu, powstają nowoczesne i ciekawe meble i lampy, które z powodzeniem można wykorzystywać nie tylko w staromodnych aranżacjach. Z czym najlepiej łączyć plecionki?
Wbrew pozorom, nadają się nie tylko do aranżacji retro. Świetnie wpisują się w rozmaite wnętrza w stylach minimalistycznych, zwłaszcza skandynawskim, dla którego połączenie surowości prostych brył i naturalnych materiałów jest jedną z kluczowych wartości.
Meble wyplatane świetnie wyglądają w towarzystwie prostych, klasycznych lamp, o geometrycznej formie, pozbawionej zbędnych i nadmiernych ozdób. Dobrym wyjściem jest wybranie egzemplarza z tkaninowym abażurem, który będzie świetnie współgrał z naturalnym wyglądem plecionek. Lampy tego typu można z łatwością znaleźć w sklepie z produktami oświetleniowymi Azzardo, którego projektanci wpisują się w najciekawsze światowe trendy – od skrajnego minimalizmu i naturalności, aż po dekoracyjne aranżacje art déco.
Plecionka dla każdego?
Meble i inne przedmioty wyplatane wprowadzają do wnętrza odrobinę ciepła i personalnego wyrazu. Ich ciekawa faktura i miodowo-złoty odcień brązu sprawiają, że każde pomieszczenie staje się zdecydowanie bardziej przytulne. Z tego też powodu, plecionki najchętniej stosuje się w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku – w salonie oraz sypialni, choć subtelne, pojedyncze przedmioty dekoracyjne można z powodzeniem wykorzystać niemal w każdej przestrzeni.
Wyposażenie z wikliny i rattanu jest lekkie i bardzo wytrzymałe. Z powodzeniem można je wprowadzić do niemal każdej aranżacji. Wszystko zależy wyłącznie od chęci i pomysłu – może być tradycyjnie lub nieco niekonwencjonalnie, z wykorzystaniem klasyki w zupełnie nowatorskiej odsłonie.