Zasady stosowania nawozów do trawników

Prawidłowe nawożenie trawnika jest niezwykle ważne, wystarczy popełnić jeden błąd i nie będzie się prezentował tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Zatem, jeżeli zależy nam, aby przez cały rok był piękny, zdrowy i szybko rósł, to należy znaleźć odpowiedni nawóz do trawnika. Przygotowaliśmy dla Was kilka praktycznych rad, które mogą być dla Was bardzo pomocne.

Jak nawozić trawnik, by nie popełniać błędów?

Sposób nawożenia trawników jest bardzo ważny. Przed zastosowaniem nawozów do trawników należy pamiętać, aby bardzo dokładnie skosić trawę. Wszelkie pozostałości, w tym sucha trawa muszą zostać usunięte i bardzo dobrze wygrabione. Warto także zdecydować się na aerację, która dotleni glebę. Dzięki temu lepiej przyjmie nawóz do trawnika. Do tego celu najlepiej stosować aerator, który świetnie napowietrzy trawnik. Stosuje się tutaj specjalne rurki, które nakłuwają glebę. W ten sposób do głębszych warstw dostaje się nie tylko powietrze, ale i nawóz. Osoby, które zapomniały jesienią skosić trawę powinny także zdecydować się na wertykulację. Ten zabieg pozwoli oczyścić trawnik z filcu.

Nawożenie ma znaczenie, czyli od czego zależy?

Odpowiednia pora nawożenia ma bardzo duże znaczenie. Zatem należy stosować odpowiedni nawóz do odpowiedniej pory roku. Wtedy też możemy spodziewać się najlepszych efektów. Warto wiedzieć, że nawożenie wiosenne należy wykonywać w końcówce marca bądź w kwietniu, zaraz po pierwszym koszeniu trawy. Warto zwrócić uwagę na pogodę, gdyż gleba najlepiej przyjmuje nawóz do trawnika w pochmurne dni, gdyż blaszki liściowe nie są wtedy mocno nagrzane. Nawóz do trawnika należy równomiernie rozsypać po całym terenie. Warto wybrać taki, który posiada w składzie duże ilości azotu, potasu, fosforu, a także magnez. Oczywiście trzeba czytać wszystkie zalecenia producenta. Z kolei w lecie koniecznie należy nawozić trawnik rano bądź też wieczorem. Tutaj należy zastosować najlepiej nawozy do trawników uniwersalne, które posiadają w swoim składzie azot. Trzeba tutaj pamiętać o jednej ważnej zasadzie, że podczas suszy nie należy nawozić. Następne nawożenie powinno odbywać się jesienią. Do tego celu należy stosować nawozy do trawników, które zwiększają jej odporność i zapewniają ochronę przed chorobami. Zatem tutaj należy stosować specjalne nawozy do trawników jesienne, które nie zawierają w swoim składzie azotu, gdyż jak powszechnie wiadomo odpowiada on za szybszy wzrost trawy. Te nawozy mają zwiększoną ilość potasu i fosforu.

Bo rodzaj nawozu ma duże znaczenie

Na rynku można zakupić wiele rodzajów nawozów. Doskonałym wyborem są nawozy mineralne. Dostępne są najczęściej w postaci granulatu, proszku, bądź też płynu. Każda ta postać ma swoje zalety. Nawozy w płynie najszybciej się wchłaniają i dają najlepsze efekty. Z kolei nawozy w formie granulatu najłatwiej się rozprowadza. Wystarczy tutaj użyć siewnika. Nawozy do trawy mineralne można stosować o każdej porze roku. Oczywiście należy dostosować do nich ich skład. Dostępne są także nawozy organiczne. W tym przypadku takie jak obornik, kompost czy torf. Są one dodatkiem do nawozów mineralnych i należy je stosować najlepiej co trzy lata. Oczywiście również wtedy, gdy jest pochmurno. Warto tutaj zwrócić uwagę, że dzięki nim następuje poprawa jakości gleby. Nawozy organiczne chronią również trawnik przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dostępne są również nawozy do zadań specjalnych, które przyspieszają wzrost trawnika i jego gęstość, a także zapobiegają tworzeniu się mchu.

Praktyczne porady dla każdego

Warto jeszcze pamiętać o ogólnych zasadach nawożenia. Otóż należy unikać nierównego nawożenia, gdyż efekt będzie nieestetyczny. Warto również pamiętać, aby nigdy nie nawozić na zamarzniętą glebę, gdyż zwyczajnie taki nawóz się nie przyjmie. Kolejna zasada dotyczy stosowania nawozów do trawy z azotem. Jest on potrzebny tylko i wyłącznie jesienią bądź też latem, gdyż pobudza wzrost trawy. Na samym końcu trzeba również pamiętać, że absolutnie zabronione jest nawożenie nawozem granulowanym w czasie suszy, gdyż może powodować to miejscowe wypalenie traw.

Warto skorzystać z naszego poradnika dzięki któremu, Twój trawnik będzie prezentował się nienagannie. Stanie się ozdobą i Twoją dumą.