Usuwanie rys z szyby tlenkiem ceru – sprawdzamy czy działa

Kto nigdy nie zmagał się z rysą na szybie samochodu, ten ma naprawdę ogromne szczęście. Czasami wystarczy drobny kamyk i odprysk gotowy, a trzeba pamiętać, że za jazdę z ubytkiem grozi mandat. Ze zniszczeniami zmagają się także posiadacze dużych okien od ulicy i właściciele witryn sklepowych. Czy da się je usunąć samodzielnie, czy lepiej zatrudnić do tego profesjonalną firmę?

Na czym polega usuwanie rys z szyby?

Szkło to specyficzny materiał jeśli chodzi o usuwanie zniszczeń. W przypadku wielu innych surowców da się po prostu uzupełnić ubytek podobnym lub tym samym tworzywem, jednak szyby wymagają zupełnie innych zabiegów. Aby zlikwidować uszkodzenie, trzeba je fizycznie usunąć poprzez zeszlifowanie lub wypolerowanie. Pierwszy zabieg zazwyczaj zmatowi dany fragment, dlatego, aby przywrócić mu przejrzystość, używa się specjalnych środków do polerowania. Jeden z nich to tlenek ceru.

Czy samodzielne polerowanie szyby tlenkiem ceru jest skuteczne?

Drobne rysy, które nie stanowią zazwyczaj dużego ograniczenia widoczności, da się usunąć samodzielnie. Należy kupić w odpowiednim sklepie lub markecie tlenek ceru i filcową nakładkę do polerowania. Proszek chemiczny rozrabia się z wodą w stosunku 1:1, a następnie nakłada na uszkodzone miejsce.

Podczas polerowania pamiętaj o powolnych ruchach. Zajmie to co prawda więcej czasu, ale pozwoli na dokładniejsze usunięcie zniszczeń i nie przyczyni się do nieświadomego powstania nowych. Obroty polerki lub wiertarki nie mogą przekraczać 600 na minutę, a ruch wykonywany urządzeniem powinien być kolisty, zahaczający też o przestrzeń, która nie była zniszczona.

Do czego przydaje się profesjonalne polerowanie szyb?

Samodzielne polerowanie szyby będzie dobre do łatwych w usunięciu ubytków. W przypadku tych o większej powierzchni lub głębokości najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej ekipy. Unikniemy wtedy ryzyka mocniejszego uszkodzenia szkła. Polerowanie szyby jest przydatne również w przypadku usuwania graffiti, które zawiera szkodliwe substancje, takie jak kwas fluorowodorowy. Wnikają one głęboko w strukturę szkła, przez co umycie szyby nie starczy do pozbycia się malunku.

Firmy zajmujące się polerowaniem szyb dysponują profesjonalnym i wydajnym sprzętem, a także najlepszej jakości pastami polerskimi. Zapewniają one najwyższą przejrzystość, równą tej sprzed uszkodzenia. Oprócz tego, w czasie gdy oni zajmują się usuwaniem skazy, Ty możesz zająć się swoimi sprawami, ponieważ zabieg najczęściej nie wymaga demontażu szyby.

Ile kosztuje polerowanie szyby w oknie?

Profesjonalne firmy zazwyczaj indywidualnie wyceniają swoje usługi, jednak koszt polerowania jest zdecydowanie niższy od wymiany całej szyby. Zazwyczaj wynosi on od 20 do 50% ceny demontażu oraz wstawienia nowej witryny. Cena polerowania szyby okiennej to ok. 50-60 złotych za obszar wielkości kartki A4 (zobacz cennik polerowania szyb).

Usuwanie zarysowań w domowych warunkach będzie odpowiednie jedynie dla małych powierzchni i najlepiej w miejscach, które nie są zbyt widoczne. W przypadku większego i wyraźnego zniszczenia najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów.