Jak uprawiać ogórki gruntowe?

W Polsce ogórki rozpowszechniły się dzięki chłopom, którzy często spożywali do obiadu mizerię. Między innymi przez tę łatwą do przyrządzenia i jakże pyszną surówkę dużo osób decyduje się na uprawę ogórków we własnym ogródku.

Uprawa ogórków – pierwsze kroki

Zdecydowałeś się na uprawę ogórków, pewnie zastanawiasz się, która pora roku jest najlepsza na rozpoczęcie uprawy. Nasiona dobrze jest posadzić najpierw w doniczce w drugiej połowie kwietnia. W tym czasie zaczną kiełkować i w okolicach maja i czerwca można przesadzić je bezpośrednio do ziemi. Pamiętaj, nie spiesz się z tym krokiem. Ogórki są bardzo wrażliwe na przymrozki i należy posadzić je do ziemi dopiero wtedy, gdy ryzyko przymrozków spada do minimum.

Jaką glebę wybrać pod uprawę ogórków

Ogórki najlepiej przyjmują się i rosną na glebach próchniczych i przepuszczalnych. Dobrze, jeśli odczyn gleby jest zasadowy. Odczyn gleby łatwo sprawdzić przy pomocy specjalnych przyrządów dostępnych w sklepach ogrodniczych lub domowym sposobem. W drugim przypadku wystarczy próbkę ziemi wsypać do słoiczka, zalać wodą destylowaną i dodać sody oczyszczonej lub octu. Jeśli na powierzchni mieszaniny wytworzy się piana, oznacza to, że gleba jest kwaśna. Z kolei w tym przypadku dobrze jest zdecydować się na jej wapnowanie, co spowoduje zmianę odczynu na zasadowy.

Jakie warunki klimatyczne są odpowiednie dla ogórków

Ogórki lubią konkretne miejsca pod uprawę. Warto zastosować się do tych wskazówek, aby zbierać pyszne warzywa. Po pierwsze warto wybrać okolicę dobrze nasłonecznioną i ciepłą. Jak już zostało wspomniane ogórki są bardzo wrażliwe na przymrozki. Ujemne temperatury mogą doprowadzić do straty warzyw. Wymagają one również intensywnego podlewania, szczególnie latem podczas wysokich temperatur i susz. W takich przypadkach dobrze jest podlewać ogórki każdego dnia, najlepiej rano, ponieważ późne podlewanie może doprowadzić do powstania i rozprzestrzeniania chorób grzybowych.

Nawożenie upraw ogórków

Wzrostowi ogórków najlepiej sprzyja nawożenie nawozami bogatymi w takie pierwiastki jak azot, fosfor i potas. Jak każde warzywa lubią nawożenie kompostem lub obornikiem. W tym przypadku dobrze jest zdecydować się na taką opcję rok przed zasadzeniem ogórków do ziemi.