Oświetlenie znajduje się każdym pomieszczeniu, a wybór lamp dostępnych na rynku jest ogromny. Jak zatem wybrać tę jedyną? Oto kilka rodzajów oświetlenia, które przyciągają wzrok, zdobią wnętrze i przede wszystkim są bardzo praktyczne.
Ponadczasowa klasyka
Tak, owszem! Istnieją lampy, które pasują niemal do każdego wnętrza. Klasyczne oświetlenie możemy umieścić zarówno w salonie, kuchni, sypialni czy gabinecie. W takim przypadku warto zainwestować w produkt wysokiej jakości. Dobry materiał zapewni nam możliwość użytkowania lampy przez długie lata, natomiast klasyczny projekt nie znudzi się nam mimo upływu czasu i zmieniających się trendów w aranżacji wnętrz. Klasyczne oświetlenie świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których mocnym akcentem dekoracyjnym są meble, ściany czy podłogi.
Kryształowy blask
Kryształowe żyrandole to znak rozpoznawczy stylu glamour – ale nie tylko. Obecnie umieszcza się je także we wnętrzach nowoczesnych dla przełamania ich minimalizmu. Warunkiem jest to, aby reszta pomieszczenia była stonowana i stanowiła tło dla tak awangardowej dekoracji. Odbijające światło kryształy odnajdą się w surowych aranżacjach loftowych, minimalistycznych, klasycznych, a nawet skandynawskich. Musimy jednak pamiętać o tym, by kryształowy żyrandol dobrać zarówno pod kątem rozmiarów – nie może być zbyt okazały jeśli wnętrze jest małe. Duży żyrandol podkreśli charakter większego metrażu wnętrza i odpowiednio go doświetli.
Lampa bez lampy
Thomas Edison zapewne nie spodziewał się, że „jego” żarówka oprócz właściwości praktycznych będzie także zdobić współczesne wnętrza. A jednak. Dzisiaj żarówka dekoracyjna to sposób na nowoczesne oświetlenie, które wbrew pozorom nie musi być nudne. Żarówki dekoracyjne świetnie sprawdzą się zarówno w lampach „bez”, jak i „z” kloszem, ale koniecznie szklanym i przezroczystym. Takie rozwiązanie pozwala nam całą uwagę skupić na żarówce, która odgrywa tu główną rolę. Idealnie jeśli ma ona ciekawy kształt, a żarnik w środku przybiera ciekawą formę – spiralną lub nieregularną. Taki rodzaj lamp, zawieszonych po kilka sztuk w rzędzie na surowych kablach, może stworzyć piękną instalację świetlną we wnętrzu nowoczesnym, loftowym, czy też skandynawskim.
Z różnorodnych materiałów
Trendy w oświetleniu jasno pokazują, że lampa może być świetną dekoracją wnętrza nie tylko ze względu na swój kształt, ale także rodzaj materiału, z którego jest wykonana. To właśnie faktura, kolor i rodzaj materiału definiują jej końcowy styl. Do produkcji lamp wykorzystuje się dzisiaj beton, drewno, ceramikę, miedź, stal, szkło, a nawet filc. Takie połączenie z prostą formą tworzy niesamowity projekt, który zdobi wnętrze, a jednocześnie jest bardzo praktyczny. To projekty, które już od samego początku zachwycają, przywołują na myśl ciekawe skojarzenia i inspirują.