Chwasty – jak sobie z nimi radzić?

Z pewnością wiecie, jak wiele gatunków chwastów można spotkać. W poniższym wpisie znajdziecie m.in. informacje, jakie gatunki chwastów wyróżniamy oraz jak radzić sobie z nimi, gdy już pojawią się np. z naszymi roślinami uprawnymi.

Aby skutecznie usunąć chwasty należy je w pierwszej kolejności rozpoznać, a kolejno wybrać najbardziej skuteczną metodę pozbycia się chwastów. Dlaczego to robimy? W uprawach chwasty głównie zabierają składniki pokarmowe roślinom uprawnym.

Chwasty roślin uprawnych – rodzaje

Chwasty możemy podzielić na:

  • chwasty jednoliścienne – są to w dużej mierze trawy,
  • chwasty dwuliścienne.

Chwasty można podzielić patrząc na to gdzie występują na:

  • chwasty segetalne – rosną głównie na polach, wśród roślin uprawnych, mogą spowodować obniżenie plonów. Chwasty segetalne mają zbiorowiska roślinne złożone z różnych gatunków roślin. Takim uciążliwym chwastem może być: chaber bławatek, kąkol polny, ostróżeczka polna, mak polny, mak piaskowy, kurzyślad polny.
  • chwasty ruderalne – występują przy osadach ludzkich, często w glebach pełnych azotu np. przy szopach, płotach itp. Przykładami są łopian, pokrzywa.
  • chwasty łąkowe – to efekt na polach uprawnych niezjadanych przez zwierzęta. Występują na łąkach i pastwiskach (np. pokrzywa, ostrożeń). Ciężko się je trawi zwierzętom lub są trujące (wilczomlecz).

Szczegółowe rodzaje tych roślin zawiera atlas chwastów.

Chwasty jednoliścienne – jak sobie z nimi radzić?

Chwasty te w dużych ilościach zagrażają uprawom. Należy się ich pozbywać we wczesnej fazie rozwoju. Te chwasty to dość wąska grupa gatunków – jest zagrożeniem dla zbóż i trawników. Na polu uprawnym warto zastosować preparaty totalne typu Roundup. Na rynku można zakupić herbicydy wyspecjalizowane w zwalczaniu chwastów jednoliściennych.

Chwasty jednoliścienne to głównie samosiewy zbóż i traw. Najczęściej występującymi chwastami tego typu są: chwastnica jednostronna, perz właściwy, włośnica sina. Rozwijają się one w szybkim tempie, przez co nie pozwalają na odpowiedni wzrost upraw i tworzą dla nich konkurencję, jeżeli chodzi o pobieranie ważnych składników odżywczych oraz wody z gleby. Zabierają również światło. Uprawy należy zwalczać we wczesnych fazach ich wzrostu. Zwalczanie za pomocą środków nie szkodzi innym uprawom.

Jakie preparaty do zwalczania chwastów wybrać?

Aby zwalczyć chwast jednoliścienny należy zastosować wyspecjalizowane środki ochrony roślin. Ich celem jest zwalczanie i selektywne działanie, specjalizują się w tępieniu konkretnych gatunków roślin zagrażających uprawom. Jedną z najmocniejszych substancji przeciwko chwastom jest glifosat.

Jakie macie sprawdzone sposoby na zwalczanie chwastów?