Creator.NET.pl – POKÓJ DZIENNY – SERCE DOMU

Creator.NET.pl – POKÓJ DZIENNY

To w pokoju dziennym odzwierciedla się charakter i dusza mieszkańców. Jak dobrze zaprojektować salon? Jak dostosować go do potrzeb użytkowników i połączyć wszystkie niezbędne funkcje?

Wykładowca na kursie projektowania wnętrz Creator.NET.pl, mgr inż. arch Miłosz Kowalski, radzi jak należy podejść do pokoju dziennego – serca naszych domów.

Główny aspekt projektowania pokoju dziennego to określenie jakie ma być przeznaczenie i charakter wnętrza. Współczesne domy i mieszkania muszą być dostosowane do trybu życia użytkowników, ich zainteresowań i przyzwyczajeń. Dzisiejszy salon, szczególnie ten w niewielkich mieszkaniach, to zazwyczaj przestrzeń wielofunkcyjna. Jest to nie tylko miejsce relaksu po całym dniu, ale także pokój w którym przyjmuje się gości, jadalnia, garderoba, miejsce do pracy, kącik zabaw dla dzieci, czy kino domowe. W większych domach wolnostojących pełni zazwyczaj funkcję wypoczynkową i reprezentacyjną. Jednak zawsze stanowi serce domu.


Bardzo często mamy do czynienia z połączeniem salonu i kuchni w jedno pomieszczenie. Oczywiście jedynie optycznie, ponieważ pozostaje wyraźnie zróżnicowana funkcja obu pomieszczeń a także bardzo często zróżnicowanie materiałowe wykończenia, choć i ten aspekt często nie stanowi już problemu dla aranżacji wnętrza.

Pokój dzienny i jego lokalizacja

Salon, jako serce domu, powinien być zlokalizowany w centralnej, najbardziej eksponowanej części mieszkania i mieć kształt zbliżony do prostokąta, o proporcjach 2×1. Jego powierzchnia użytkowa powinna wynosić co najmniej 16 – 20m2. Oczywiście najważniejszy element salonu to okno. Najlepiej z wyjściem na taras lub balkon, lub jak to jest modne we współczesnej architekturze, powinien posiadać choćby duże przeszklenia z porte fenetre. Główne oświetlenie dzienne stanowi w salonie okno o największej powierzchni w całym domu. I tu, wbrew pozorom, napotykamy często konflikt aranżacyjny – jak ustawić meble przy jednoczesnym jak najlepszym wykorzystaniu dostępu światła dziennego i aranżacji pomieszczenia tak, aby nie tracić powierzchni na komunikację. Częstym błędem projektowym jest też stworzenie salonu o nieregularnym kształcie, lub stanowiącym przejście do innych pomieszczeń.

Funkcja relaksacyjna salonu

Podstawową cechą salonu pozostaje jednak funkcja relaksacyjna, niezależnie od innych wymaganych sposobów jego użytkowania. Zatem element wypoczynkowy – kanapa, fotele, to zasadniczy element aranżacyjny wnętrza. W polskich warunkach mieszkaniowych, w przypadku braku odrębnej jadalni, w salonie pojawia się stół,. Jedną z alternatyw jest wykorzystanie wyspy lub półwyspu w aneksie kuchennym w celu spożywania posiłków.

Miejsce do pracy w pokoju dziennym  a serce domu

Jeśli przewidujemy miejsce do pracy w pokoju dziennym, to możliwe jest wykorzystanie w tym celu – jako najprostsze rozwiązanie – stołu jadalnego. Jednakże warto przewidzieć mały stolik z ergonomicznym krzesłem do pracy, bądź współczesny odpowiednik sekretarzyka tak, by stanowisko pracy można było łatwo ukryć.

Oświetlenie salonu

Mnogość funkcji współczesnego salonu, lokalizacja geograficzna Polski, a zatem długość dnia i dostęp do światła naturalnego, determinują odpowiedni sposób oświetlenia salonu. Oświetlenie sztuczne, musi być dostosowane do zróżnicowanych czynności jakie będziemy wykonywać w przestrzeni pomieszczenia. Zatem błędem jest zastosowanie jedynie jednego źródła oświetlenia, jakim jest plafon czy lampa zwieszana na środku pokoju. Jest to najczęstszy błąd w projektowaniu przestrzeni salonu . Wkładamy mnóstwo wysiłku w zaprojektowanie i wykończenie mieszkania i niejednokrotnie złe sztuczne oświetlenie niweczy cały efekt. Warto jest skonsultować zasady oświetlenia ze specjalistą, niemniej jednak należy mieć świadomość, że podczas wykonywania poszczególnych czynności, wykorzystujemy tylko oświetlenie związane z tą czynnością. I tak np. czytając książkę na kanapie, potrzebować będziemy oświetlenia jedynie w strefie kanapy. Przyjmując z kolei gości, potrzebne nam będzie być może więcej światła. Przy oglądaniu telewizji, niezbędne będzie oświetlenie tła, niezbyt intensywne, tak aby unikać nadmiernych kontrastów. Przy spożywaniu posiłków, wystarczy oświetlenie nad stołem, a do sprzątania potrzeba znacznie więcej światła, ale tylko na czas wykonywania tej czynności. Warto też pamiętać, że oświetlenie skutecznie podkreśla wartościowe elementy wykończenia i aranżacji, stanowiąc przyjemne dla oka dopełnienie otaczającej nas przestrzeni, a różnorodność materiałów i sposobów wykończenia pomieszczenia salonu, jedynie sprzyja tworzeniu scen oświetleniowych i tworzeniu wyjątkowego klimatu wnętrza.

Ustalenie hierarchii funkcji

Najważniejszym aspektem w aranżacji salonu jest ustalenie, które z jego funkcji są najważniejsze, tak aby nie starać się za wszelką cenę zastosować wszystkich koniecznych elementów. Upatrujmy raczej sukcesu w prostocie i umiarze, niż w nadmiernym bogactwie form i treści. Czasem, aby pokazać duszę mieszkania i charakter właściciela, wystarczy jeden nadzwyczajny element, ale dobrze wyeksponowany, niż wielość zastosowanych faktur i form. Jeśli konieczne jest dla użytkownika eksponowanie wielu elementów dekoracyjnych, należy rozważyć możliwość ich czasowej rotacji, niż ich jednoczesna prezentacja.

Gdy mieszkanie jest małe…

Oczywiście, jeśli nasze M jest małe i konieczne jest połączenie wszystkich wymienionych na wstępie sposobów użytkowania salonu, należy ściśle wydzielić strefy jego użytkowania, stosować elementy chowane na czas ich nieużywania (składana kanapa, zamykany sekretarzyk, składany stół itp.). I tu pojawia się możliwość, częstokroć zupełnie pomijana. Żyjemy w przestrzeni trójwymiarowej, a zatem możemy starać się wykorzystywać także trzeci wymiar pomieszczenia – jego wysokość. Nie chodzi jedynie o popularne niegdyś antresole, ale o zwykłe podesty czy podwyższenia, pod którymi można przewidzieć przestrzeń na przechowywanie czy chowane łóżko.
Niezależnie od przyjętych rozwiązań i funkcji, salon jest i będzie sercem domu. Przestrzenią ciepłą i przytulna, dającą wytchnienie i odpoczynek.

mgr inż. arch Miłosz Kowalski
Wykładowca na kursie projektowania wnętrz CREATOR (CreatorNET.pl)
www.creator.net.pl

Firma CREATOR – Creator.NET.pl

Firma CREATOR od ponad 10 lat organizuje i prowadzi szkolenia z zakresu projektowania i stylizacji wnętrz, w Warszawie, Gdyni, Wrocławiu i Krakowie. Jako jedyna w branży, opracowała autorską formułę organizowania konkursów na najlepszy projekt zaliczeniowy pod patronatem medialnym. Kursy CREATOR to projekt cyklicznych zajęć szkoleniowych, skierowany zarówno do laików, którzy chcą zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe, jak i do profesjonalistów pragnących poszerzyć swoją wiedzę.

Więcej tekstów Creator na DecoDom TU!

Odwieź nas też na: