Czas na cydr

Początek jesieni to czas cydru – lekkiego napoju alkoholowego, wytwarzanego z niesłodzonego soku jabłkowego. Niegdyś produkowany i spożywany głównie na zachodzie Europy – zwłaszcza we Francji i w Anglii – od kilku lat staje się coraz popularniejszy również w Polsce. Nasi sadownicy coraz częściej przetwarzają swoje zbiory na orzeźwiający, lekko kwaskowy cydr. Huta Szkła Kryształowego Julia dba zaś, by było go w czym elegancko serwować.

Cydr ma wielu fanów

Nic dziwnego, bo jest smaczny, świetnie gasi pragnienie i zachowuje mnóstwo jabłkowego aromatu. Któż z nas zaś nie lubi zapachu sadów, owoców zrywanych prosto z drzewa, szarlotki pieczonej przez mamę i babcię? Ponadto występuje w wielu wariantach – bardziej wytrawnych i słodszych, musujących i zwykłych, opartych na jednej lub kilku wyselekcjonowanych odmianach jabłek. Łatwo w takiej różnorodności znaleźć rodzaj idealnie odpowiadający naszym kubkom smakowym.

Cydr – czy zostanie flagowym polskim napojem?

Choć jeszcze nie zawojował wszystkich półek w naszych sklepach monopolowych ma potencjał by stać się flagowym polskim napojem – w końcu to w Polsce produkuje się rocznie 2,5 mln ton jabłek, co czyni z nas lidera wśród krajów UE. Surowca więc na pewno nie zabraknie – ani wielkim producentom, ani właścicielom małych przetwórni, którzy zaczęli eksperymentować z przetwarzaniem jabłkowego moszczu równolegle z modą na rzemieślnicze piwa i inne alkohole. To właśnie u nich warto poszukać swojego ulubionego trunku – dobry cydr można poznać po niewielkich pozostałościach pofermentacyjnego osadu w butelkach.

Produkcja cydru

Cydr produkuje się metodą podobną do fermentacji piwa i to podobieństwo jest świetną wskazówką odnośnie sposobów jego podawania. Najlepiej smakuje lekko schłodzony (idealna temperatura to 10-12 stopni), a do jego serwowania nadają się smukłe piwne pokale. Jeśli wybierzemy model na nóżce, taki jak pokale Linea Huty Szkła Kryształowego Julia, śmiało możemy zaserwować cydr nawet na bardzo eleganckim przyjęciu. Podawanie cydru w wysokich naczyniach ma też istotny walor dla smakoszy – nalewany do nich trunek napowietrza się i uwalnia pełną gamę swojego aromatu.

Podawanie cydru

Cydr podajemy solo, bez żadnych dodatków, które zaburzyły by jego delikatny smak. Dotyczy to również lodu. Pasuje do bardzo wielu dań: cydry wytrawne dobrze komponują się z daniami mięsnymi, takimi jak golonka czy pieczone żeberka (czyli znów mamy tu analogię do piwa), te półsłodkie do drobiu, dań warzywnych czy mącznych. Najsłodsze mogą towarzyszyć nawet deserom, zwłaszcza tym na bazie jabłek. Można je także stosować jako składnik w różnych daniach: używać ich do marynowania mięsa, jako składnik sosów czy zaprawę aromatyzującą ciasta.