JAK DBAĆ O DREWNIANE MEBLE OGRODOWE?

Drewno jest powszechnie wykorzystywane do produkcji mebli ogrodowych. Drewniane meble są szlachetne, niezwykle praktyczne i naturalnie komponują się z roślinnością naszego ogrodu. Kochamy je za niepowtarzalny wygląd, trwałość i uniwersalność. Najlepszym wyborem są meble wykonane z drewna egzotycznego (teak, merbau, eukaliptus, heban), cechują je niezwykła odporność, trwałość i zawartość naturalnych składników konserwujących. Mniej trwałe są meble z drewna krajowego (sosna, dąb, świerk, brzoza, olcha. Jednak każde drewniane meble ogrodowe odpowiednio pielęgnowane mają szansę posłużyć nam od kilkunastu do kilkudziesięciu lat (wykonane z drewna egzotycznego).

Zestaw narożnikowy Santa Cruz marki OUTLIV.

Biodegradacja drewna

Drewno to materiał pochodzenia naturalnego więc ulega degradacji. Użytkowane na zewnątrz jest narażone na niszczycielski wpływ czynników takich jak:

– Zmienne warunki atmosferyczne (abiotyczne)

Ekspozycja na ostre słońce i wysokie temperatury powoduje, że drewno szybko schnie. Zacznie się kruszyć, pękać i zmieniać kolor (zacznie ciemnieć). Opady deszczu zmienią poziom wilgotności przez co zacznie pęcznieć. Wtedy mimo swojej trwałości drewno będzie się odkształcać. Narażanie na zbyt dużą wilgotność bez uprzedniego przygotowania doprowadzi do rozwoju pleśni i grzybów.

– Biologiczne (biotyczne)

Rozwój bakterii glonów i grzybów niszczy celulozę, główny budulec drewna. Istnieje też wiele owadów dla, których drewno jest pożywieniem i miejscem kryjówki.

Przechowywanie poza sezonem

Istnieją sposoby by nasze meble ogrodowe przed tym wszystkim uchronić, by przedłużyć ich piękno i żywotność. Musimy zadbać o odpowiednie warunki przechowywania poza sezonem wiosenno-letnim. Jeżeli mamy taką możliwość wskazane jest schowanie mebli w suchym, zadaszonym pomieszczeniu gdzie nie będą narażone na ulewne deszcze, śnieg czy mróz. Nie mając takiej możliwości dobrym rozwiązaniem jest zakup pokrowców, które obecnie dostępne są na rynku w różnych rozmiarach. Pokrowce są szyte z materiału, który zabezpieczy nasze meble przed niszczącymi warunkami i jednocześnie zapewni przepływ powietrza by nie doszło do powstania pleśni i grzybów. Wreszcie gdy pogoda zacznie nas rozpieszczać i meble powinny być już w gotowości czeka nas KONSERWACJA!

Etapy konserwacji

Celem konserwacji jest utrzymywanie struktury drewna w jak najlepszej kondycji poprzez nakładanie dodatkowych powłok ochronnych wykorzystując do tego odpowiednie preparaty. Obecnie mamy do wyboru bardzo bogatą ofertę dostępnych produktów pielęgnacyjnych i konserwujących. Różnią się one przeznaczeniem i uzyskaniem różnych efektów końcowych. Istnieją również środki pielęgnacyjno-konserwujące nadające powierzchni określony kolor.

  1. Przygotowując meble na sezon musimy je najpierw dokładnie wyczyścić zaczynając od pozbycia się kurzu. W trudno dostępnych miejscach pomoże nam odkurzacz z wąską końcówką. Dopiero potem myjemy meble cieplą wodą z odrobiną detergentu (np. płyn do mycia naczyń jeżeli nie mamy środka przeznaczonego do mycia powierzchni drewnianych).

Do mycia nie należy stosować ostrych preparatów do tego nie przeznaczonych bo wyrządzą więcej szkód niż dobrego.

  1. Pozostawiamy meble do całkowitego wyschnięcia. Nie można mokrego drewna poddawać kolejnym czynnościom.
  2. Przed nałożeniem nowych powłok ochronnych musimy pozbyć się poprzednich zniszczonych warstw ochronnych. Jeżeli mamy zamiar użyć innego środka niż wcześniej trzeba meble doprowadzić do stanu surowego drewna by móc zacząć wszystko od początku. Pracując na tych samych preparatach co poprzednio wystarczy za pomocą papieru ściernego o średniej lub drobnej gradacji zeszlifować powierzchnię. Pozwoli to na głębszą penetrację i lepszą przyczepność preparatu. Dobór papieru ściernego zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Przy pozbywaniu się starych, spękanych powłok pomoże nam z kolei papier o grubej ziarnistości. Przed samym malowaniem szlifujemy papierem o drobnej ziarnistości by powierzchnia była bardzo gładka, bez rys i nierówności.
  3. Po szlifowaniu usuwamy cały nagromadzony pył.
  4. Tak przygotowana powierzchnia jest już gotowa do malowania. Oczywiście proces nakładania kolejnych warstw jak i sam sposób nakładania preparatu i czas schnięcia musi być zgodny z zaleceniami producenta. Stosowanie się do instrukcji zamieszczonej na opakowaniu jest kluczem do osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Na pewno nie malujemy kiedy warunki atmosferyczne nam na to nie pozwalają. Nie malujemy w ostrym słońcu i kiedy wilgotność powietrza jest zbyt duża.

ŚRODKI DO KONSERWACJI I PIELĘGNACJI POWIERZCHNI DREWNIANYCH

Impregnaty

Stosujemy je wyłącznie do ochrony surowego drewna. Wnikają one głęboko w strukturę drewna. Chronią przed wchłanianiem wilgoci, owadami oraz rozwojem pleśni i grzybów. Impregnat podkreśla rysunek słojów i nadaje wyjątkowy kolor. Impregnaty dodatkowo zabezpieczają przed szkodliwym promieniowanym UV. Doskonale sprawdzają się do ochrony miękkich gatunków drewna. Po impregnacji przystępujemy do aplikacji końcowej powłoki, która odizoluje drewno od otoczenia. Oczywiście po uprzednim wyschnięciu.

Rodzaje impregnatów:

Wodorozcieńczalny – uniwersalny, szybkoschnący, chroni przed mikroorganizmami i owadami, bardzo wydajny. Wymaga nałożenia preparatu, który będzie chronić przed wypłukiwaniem.

Rozpuszczalnikowy – szybko i głęboko wnikają w strukturę drewna, chronią przed wilgocią, promieniami UV, mikroorganizmami i owadami. Można stosować do drewna zainfekowanego insektami czy grzybami. Idealny pod aplikację lakieru lub lakierobejcy.

Olejowy – pozostawia naturalną powłokę zabezpieczającą przed warunkami atmosferycznymi i  mikroorganizmami. Zapobiega pęknięciom i uszkodzeniom, podkreśla naturalny rysunek drewna. Idealny do impregnacji twardych gatunków drewna.

Stół Marbella z drewna teakowego marki OUTLIV. Dostępny na www.garten-und-freizeit.de lub do upolowania w Outlecie Mebli Ogrodowych pod Poznaniem.

Oleje do drewna

Oleje nie tworzą sztucznej powierzchni, głęboko wnikają w strukturę drewna. Wzmacniają od wewnątrz i zabezpieczają przed negatywnymi czynnikami oraz wchłanianiem wilgoci. Olejowanie tworzy wyjątkowo naturalny efekt dekoracyjny. Jest to czynność bardzo prosta i daje świetny rezultat. Należy pamiętać by czynność powtarzać przynajmniej raz na sezon. Oleje wytwarzane są na bazie naturalnych olejów niejadalnych (lniany, słonecznikowy, tungowy) pozbawionych protein i żywic naturalnych. Do olejowania nie powinniśmy używać olejów jadalnych, które słabo penetrują strukturę drewna, szybko wysychają i jełczeją. Z biegiem czasu zaczną nieprzyjemnie pachnieć.

Dobrym rozwiązaniem są olejowoski, które chronią i pielęgnują zostawiając przy tym na powierzchni dodatkową woskową warstwę ochronną.

Lakiery i lakierobejce

Nie wnikają w głąb struktury drewna, tworzą transparentną lub połtransparentną, twardą powłokę. Tworzą barierę przed wilgocią, mikroorganizmami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Tekst: Maja Skrzypczak

Więcej informacji na:

www.outletmebliogrodowych.pl oraz na Outlet_mebliogrodowych