Jak wybrać najlepsze oświetlenie do kuchni?

3d rendering white minimal kitchen with wood decoration

Urządzasz kuchnię? Nie wiesz, czym kierować się przy wyborze oświetlenia do tego wyjątkowego wnętrza? Chcesz podjąć dobrą decyzję i nie przepłacić? Sprawdź, jakie czynniki wziąć pod uwagę podczas dokonywania zakupu. 

 

Funkcjonalność oświetlenia – kiedy więcej znaczy lepiej

 

Oświetlenie kuchni powinno być przede wszystkim praktyczne. Musi zapewniać domownikom bezpieczeństwo i zwiększać wygodę podczas przyrządzania posiłków. Jak osiągnąć ten cel? Najpierw podziel pomieszczenie na strefy, a potem dobierz do nich odpowiednie źródła światła. Wyodrębnij miejsce do przechowywania produktów spożywczych i artykułów gospodarstwa domowego. Nie zapomnij o „sekcji” zmywania naczyń i gotowania. Pamiętaj też o przestrzeni roboczej.

 

Oświetlenie „zadaniowe” to jednak jeszcze nie wszystko. W „sercu” Twojego domu nie może zabraknąć również tak zwanego centralnego źródła światła. W tej roli doskonale sprawdzą się między innymi lampy sufitowe do kuchni od swiatloistyl.pl. Dzięki nim równomiernie rozjaśnisz wnętrze i szybko zlokalizujesz wszystkie potrzebne sprzęty. Poza tym zyskasz ciekawą ozdobę, która wpłynie pozytywnie na wystrój całego pomieszczenia. Współcześnie produkowane „abażury” są bowiem stylowe i eleganckie.

 

Estetyka oświetlenia – styl ma znaczenie

 

Bardzo ważne jest to, by wszystkie komponenty składające się na aranżację kuchni tworzyły jedną spójną całość. Dlatego zanim kupisz oświetlenie, zastanów się, w jakim stylu zostało utrzymane „serce” Twojego domu i dopasuj do niego poszczególne lampy wiszące oraz inne źródła światła:

    • loft – z estetyką industrialną doskonale korespondują wyroby z drucianym kloszem wykonanym z metalu pomalowanego na czarno;
    • minimalizm – w tym przypadku trafionym wyborem będą proste rozwiązania o geometrycznym kształcie, na przykład w formie kwadratu;
    • scandi – wystrój inspirowany krajami dalekiej Północy świetnie dopełnią produkty z drewnem w konstrukcji;
    • glamour – w pomieszczeniach urządzonych w duchu hollywoodzkiego blichtru znakomicie odnajdą się elementy o barwie złota lub srebra;
  • vintage – powiew przeszłości do wnętrza wprowadzą aluminiowe lampy wiszące w miedzianym kolorze.

 

W kuchniach nowoczesnych i industrialnych możesz również zamontować coraz bardziej popularne oświetlenie szynowe, czyli kilka spotów lub reflektorków umieszczanych w prowadnicy i zasilanych w jednej linii. Niewątpliwą zaletę tego typu systemów stanowi mobilność poszczególnych źródeł światła. Bez najmniejszego trudu dostosujesz ich położenie do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań i szybko rozjaśnisz przestrzeń, która w danej chwili tego wymaga. 

 

Jakość oświetlenia – postaw na sprawdzone rozwiązania 

 

Walory estetyczne oświetlenia powinny iść w parze z jego jakością. Sięgaj po lampy, kinkiety czy reflektory pochodzące od renomowanych dostawców. Co ważne, nie musisz wychodzić z domu, by ich znaleźć. Wystarczy, że podłączysz się do sieci. Wiele wspomnianych podmiotów prowadzi sprzedaż w Internecie. Jednym z nich jest sklep z oświetleniem online Światło i Styl. Jego asortyment wiele ciekawych produktów w różnych stylach marek, takich jak ITALUX, LUMINEX, RABALUX, ZUMA LINE czy EGLO. Korzystając z elektronicznej formy zakupów, oszczędzasz mnóstwo czasu. Nie musisz stać w korkach i kolejkach do kasy. 

 

Wyroby zgromadzone w ofercie sklepu zostały podzielone na kategorie, dzięki czemu odszukanie interesującego Cię oświetlenia kuchennego będzie znacznie łatwiejsze. Kryterium podziału poszczególnych rozwiązań może być cena, obecność klosza, napięcie zasilania czy liczba punktów świetlnych. Wszystkie wyroby wykonano z solidnych, starannie wyselekcjonowanych materiałów o potwierdzonych parametrach technicznych. Zyskujesz pewność, że wybrane lampy, kinkiety, reflektory bądź spoty wytrzymają nawet intensywną eksploatację i będą Ci służyć przez wiele lat, zapewniając dużą wygodę podczas przygotowywania codziennych posiłków. W rezultacie odciążysz domowy budżet i unikniesz kosztownych napraw lub dodatkowych inwestycji.