Jak samodzielnie odświeżyć drewniane meble w domu?

Znudziły Ci się stare meble? Przeszkadzają Ci pokrywające je rysy i widoczne zużycie? Kupowanie nowych sprzętów w tej sytuacji wcale nie jest konieczne – co więcej, jest zupełnie zbędne. Samodzielna renowacja może wydawać się skomplikowana i bardzo czasochłonna. Wcale tak nie jest! Odnawianie mebli pozwala na podarowanie im drugiego życia, a także na odświeżenie wnętrza domu. W artykule podpowiadamy jak samodzielnie odświeżyć drewniane meble, aby jeszcze na długo się nimi cieszyć.

Zaplanuj renowację

Zacznij od planu. Aby go przygotować musisz zastanowić się nad pożądanym efektem końcowym, a także przyjrzeć się swoim meblom – jak bardzo są zniszczone, co pragniesz w nich zmienić? Możliwości jest wiele – częste jest eksponowanie naturalnego ułożenia słojów i oryginalnego odcienia drewna. Jeżeli jednak pragniemy dokonać całkowitej metamorfozy można zdecydować się na pokrycie mebli kryjącą warstwą farby. Nada to im świeżego koloru, a co za tym idzie – uzyskasz znaczącą zmianę w aranżacji pomieszczenia.

Zaopatrz się w potrzebne narzędzia i akcesoria

Kolejnym ważnym krokiem będzie przygotowanie odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Bardzo przydatna okazać się może szlifierka do drewna. Duży wybór profesjonalnych maszyn do drewna znajdziesz tutaj: (https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-drewna). Tego rodzaju zakup jest inwestycją na lata, dlatego dobrze jest wcześniej go przemyśleć i zastanowić się nad swoimi potrzebami. Kupując w sklepie internetowym zyskujemy szeroką ofertę produktów w dobrych cenach. Przygotowując się do renowacji warto zaopatrzyć się również w różnej grubości papier ścierny i potrzebne do malowania akcesoria takie jak różnej wielkości pędzle i wałek.

Przygotuj powierzchnię mebli

Mając określony plan i potrzebne narzędzia można zabrać się do działania. Pierwszym krokiem w przygotowaniu drewnianej powierzchni jest usunięcie starych, łuszczących się powłok farby lub lakieru. Można zrobić to za pomocą szlifierki lub gruboziarnistego papieru ściernego. Ważne jest zdemontowanie wszelkich uchwytów oraz klamek, gdyż tylko dzięki temu będziemy w stanie precyzyjnie przygotować i pomalować wybrane meble. Dodatkowo – warto pamiętać o dokładnym przeczytaniu instrukcji dołączonej do środka, którego zamierzamy użyć, a następnie dokładnie odkurzyć i umyć powierzchnię drewna tak, aby była całkowicie wolna od pyłu.

Malowanie i lakierowanie mebli

Proces ten zależny jest od wytycznych producenta konkretnego wyrobu oraz od własnych preferencji. Informacji na temat używania produktu (za pomocą jakich narzędzi, w jakich warunkach) należy szukać w karcie technicznej produktu. Warto pamiętać, że sposoby nakładania podobnych produktów mogą znacząco się od siebie różnić. Większość produktów do osiągnięcia zamierzonego efektu wymaga nałożenia 2-3 jego warstw.

Jak odnowić stare meble – podsumowanie

Odświeżanie starych i wysłużonych mebli staje się coraz bardziej popularne. Jest to doskonały sposób na zmianę w aranżacji, pobudzenie kreatywności i zaoszczędzenie pieniędzy. Dodatkowym plusem jest fakt, iż dzięki renowacji zyskamy jedyny w swoim rodzaju element, który w pełni odzwierciedlać będzie nasze upodobania. Aby osiągnąć w pełni zadowalający efekt należy zapoznać się z podstawowymi zasadami, a także wyposażyć się w potrzebne akcesoria, narzędzia i cierpliwość.