Jak wybrać dobry materac dla osób z bólem kręgosłupa?

Po wstaniu z łóżka zamiast uczucia wyspania odczuwasz nieprzyjemny ból kręgosłupa? A może cierpisz na rwę kulszową lub dyskopatię? Sprawdź, jaki materac polecany jest dla osób z bólem pleców.

Co wywołuje ból pleców?

Bóle pleców mogą mieć różne przyczyny – praca w pozycji siedzącej, nadwyrężenie kręgosłupa podczas podnoszenia ciężarów czy brak ruchu. Do tej listy należy także dodać niewłaściwie dobrany materac, który może wywoływać i nasilać istniejące już dolegliwości.

Każdego dnia w łóżku przebywamy około 6-8 godzin, zatem nieodpowiednie podłoże ma niebagatelny wpływ na zdrowie kręgosłupa. O czym warto pamiętać, wybierając materac na ból pleców?

Materac na ból kręgosłupa – twardy czy miękki?

Jednym z najczęściej spotykanych mitów dotyczących wyboru materaca jest ten dotyczący jego twardości. Wiele osób uważa, że najlepsze materace dla osób z bólem kręgosłupa to materace twarde. W rzeczywistości jest to półprawda, ponieważ dobry materac to taki, którego twardość jest indywidualnie dopasowana do użytkownika.

Twardość najczęściej dobiera się do ciężaru ciała:

– H1 – materac miękki dla osób mających do 60 kg.

– H2 – materac średnio miękki dla osób mających od 50 do 80 kg.

– H3 – materac średnio twardy dla osób mających od 80 do 100 kg.

– H4 – materac twardy dla osób mających powyżej 100 kg.

Zatem materac o zwiększonym stopniu twardości rekomendowany jest dla osób cięższych, które podczas snu mają wrażenie nadmiernego zapadania się w podłoże. Z kolei osoby lekkie mogą lepiej wysypiać się na materacu miękkim.

Rodzaj materaca a komfort snu

W sprzedaży można znaleźć wiele typów materaców piankowych i sprężynowych. Jakie z nich najlepiej sprawdzą się dla osoby narzekającej na bóle pleców?

Materace lateksowe

Obecnie to jedne z najdroższych, ale też najlepszych materaców na rynku. Wykonane z naturalnego albo syntetycznego lateksu wyróżniają się wyjątkową elastycznością punktową, dlatego tak komfortowo wspierają ciało i redukują bóle.

Materace termoelastyczne

Tego typu materace produkowane są z pianki typu VISCO, określanej też jako Memory, która ma termoelastyczne właściwości. Nie tylko ugina się pod naciskiem, ale także mięknie pod wpływem ciepła, dlatego tego typu materace dobrze dopasowują się do kształtów ciała.

Materace termoelastyczne mogą mieć rdzeń piankowy lub sprężynowy, na przykład kieszeniowy ze strefami twardości. Pianka termoelastyczna jest miękka, dlatego osoby cięższe mogą wybrać materac z dodatkową wkładką kokosową dla jego utwardzenia.

Materace kokosowe

To dobry wybór dla osób poszukujących twardszych materaców. Mata z włókien kokosowych usztywnia i utwardza powierzchnię, a także wydłuża jej trwałość.

Warto zdecydować się na ortopedyczny materac ze statusem wyrobu medycznego. To znak, że został on wykonany z naciskiem na komfort i zdrowie, dlatego może być bezpiecznie używany przez osoby z dolegliwościami kręgosłupa.