Jak wybrać idealną kołdrę?

Wybór odpowiedniej kołdry ma duży wpływ na komfort naszego snu. Jak wybrać kołdrę, pod którą będzie się dobrze spało? Sprawdź!

Zwróć uwagę na rozmiar kołdry

Jednym z ważnych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu kołdry, jest jej rozmiar. Do wyboru mamy zarówno kołdry jedno-, jak i dwuosobowe. Kołdry jednoosobowe najczęściej są dostępne w rozmiarze 160×200 cm. Z kolei modele dwuosobowe zwykle mają wymiary 200×220 cm. W przypadku wysokich osób dobrze sprawdzi się kołdra 220×240 cm.

Kołdry całoroczne, zimowe czy letnie?

W sklepach dostępne są kołdry przeznaczone do użytkowania o różnych porach roku. Pod tym względem możemy wyróżnić następujące rodzaje kołder:

  • Kołdra zimowa – to rodzaj ciepłej kołdry, która doskonale sprawdza się podczas chłodniejszych miesięcy. Dobrze sprawuje się w pomieszczeniach, gdzie temperatura nocą jest niższa niż 18-19 stopni. Kołdry zimowe są przeznaczone także dla osób, które skarżą się na marznięcie kończyn.
  • Kołdra letnia – czyli lekka kołdra, która zapewni nam komfortowy i wygodny sen nawet podczas upalnych nocy. Kołdra na lato powinna być przewiewna, aby ułatwiać odprowadzanie potu podczas snu.
  • Kołdra całoroczna – to uniwersalne rozwiązanie, które zapewnia odpowiednią temperaturę podczas każdej pory roku. Całoroczny model kołdry jest bardzo praktyczną opcją. Sprawdzi się przede wszystkim w przypadku minimalistów oraz osób, które nie dysponują odpowiednią ilością miejsca do przechowywania dwóch różnych kołder.
  • Kołdra 4 pory roku – to kolejna ciekawa propozycja dla minimalistów. Składa się z dwóch kołder o różnej grubości, połączonych ze sobą przy pomocy napów. Jedna część kołdry jest przeznaczona do użytku wiosną i latem, a w wyniku połączenia obu części powstaje bardzo ciepła, zimowa kołdra.

Jakie wypełnienie kołdry?

Przed zakupem kołdry warto zwrócić uwagę na wypełnienie danego modelu. Na rynku można znaleźć kołdry z różnym wypełnieniem. Do wyboru mamy przede wszystkim:

  • Kołdry puchowe – wypełnione naturalnym puchem gęsim lub kaczym. Takie modele dobrze wchłaniają i odprowadzają wilgoć, dzięki czemu zapobiegają poceniu się podczas snu.
  • Kołdry z pierza – czyli kołdry wypełnione naturalnymi ptasimi piórami i puchem. Takie modele dobrze odprowadzają wilgoć, ale izolują ciepło gorzej niż kołdry puchowe. Są też dość ciężkie i nie są odpowiednim wyborem dla alergików.
  • Kołdry wełniane – dobrze odprowadzają wilgoć i mają świetne właściwości izolacyjne. Nie są polecane alergikom, ale doskonale nadają się dla osób zmagających się z reumatyzmem czy bólami kręgosłupa.
  • Kołdry z granulatem silikonowym (sztucznym puchem) – są sprężyste, elastyczne i trwałe. Stanowią dobry wybór dla alergików.
  • Kołdry z wypełnieniem z włókna poliestrowego – charakteryzują się atrakcyjną ceną, są lekkie, elastyczne i mogą być używane przez alergików. Nie są jednak tak ciepłe, jak modele wełniane czy puchowe, dlatego lepiej sprawdzają się podczas letnich miesięcy.

Kołdry antyalergiczne – dla kogo?

Znalezienie odpowiedniej kołdry dla alergika może być nie lada wyzwaniem. Na szczęście w sklepach można znaleźć kołdry antyalergiczne, które idealnie sprawdzają się w przypadku osób zmagających się z alergiami. Odpowiednim rozwiązaniem mogą być tutaj kołdry puchowe przeznaczone specjalnie dla alergików, a także kołdry z wypełnieniem silikonowym lub wykonanym z włókna poliestrowego. Dobrym wyborem będą także antybakteryjne kołdry bambusowe.

Gdzie kupić wygodną kołdrę wysokiej jakości?

Szukasz idealnego miejsca do zakupu kołdry? Szeroki wybór różnych modeli jest dostępny m.in. w sklepach internetowych. Znajdziesz tam nie tylko kołdry, ale także łóżka, materace i inne artykuły do sypialni.