Jak zatrzymać lato na lata?

Tarasy coraz częściej przypominają salony. Równie estetyczne i komfortowe zapewniają dobroczynny odpoczynek na świeżym powietrzu. Tu, na zewnątrz, nie mniej istotna jest jakość i szlachetność wykończenia. Wyjątkowa trwałość, która na lata pozwala cieszyć się ciepłym latem. A do najbardziej trwałych i szlachetnych materiałów należy drzewo tekowe.

Drzewo tekowe jest jak wino. Im dłużej wzrasta, tym pełniej oddaje swoje niezwykłe właściwości. Dopiero po 35 latach materiał ten zyskuje idealne parametry dla wymagających mebli ogrodowych. Teak, teczyna wyniosła, dąb indyjski jest też skarbem natury, który na wielu rodzimych terenach niestety już nie rośnie. Są jednak miejsca, np. to w Indochinach, gdzie drzewo tekowe przenieśli z Birmy w XVII wieku mnisi buddyjscy. Uprawa odbywa się tu w sposób kontrolowany, a nadzór nad nią sprawuje indonezyjska państwowa firma Perum Perhutani.

 

Liść paproci

Marką, która podchodzi ze szczególną estymą do drzewa tekowego, wykorzystując je w produkcji mebli ogrodowych, jest Gloster. Firma o afrykańskich korzeniach, stworzona przez grupę pasjonatów oraz przedsiębiorców, a potem przeniesiona do Indonezji. Po to, by być blisko tego skarbu natury. – Ta bliskość sprawia, że meble Gloster są silnie nacechowane pięknem natury – jej kształtami, żywiołami i rozmaitymi odcieniami – mówi Joanna Franaszek z showroomu Studio Forma 96. – A drewno tekowe, z jego wyjątkową twardością, a przy tym ciepłym i miękkim wykończeniem oraz wysokim nasyceniem olejami, jest najlepszą bazą dla mebli ogrodowych. Zapewnia odporność na kapryśne warunki pogodowe. Również i te polskie, przesycone wilgocią i zmiennością – dodaje Joanna Franaszek. Osadzona w naturalnych wzorach jest kolekcja FERN (ang. paproć) zaprojektowana przez młodego, ale już uznanego niemieckiego projektanta, Sebastiana Herknera. Rzemieślniczy kunszt łączy się tutaj ze wszystkim tym, co jest cenne w naturze i splecione w formy przywodzące na myśl rozwijające się liście paproci.

Raz Bora, raz Mistral

Bora, chłodny i silny wiatr u wybrzeży Adriatyku i Mistral, porywisty i zimny, z którym zmaga się południowa Francja. Tak też nazywają się dwie inne kolekcje marki Gloster, akcentując fakt, że meble wykonane z drewna tekowego, zaaklimatyzują się w każdej szerokości geograficznej. BORA to naturalne, organiczne kształty, które w oczywisty sposób pasują do przestrzeni zewnętrznej. Ta kolekcja charakteryzuje się kunsztownie wykonaną ramą z drewna tekowego z zaokrągloną ekspresją okręgów siedziska i komfortowymi poduszkami. Z kolei MISTRAL wyróżnia się ręcznie zawijanymi ekranami, symetrycznymi krzywiznami i łagodną kolorystyką, które sprawiają, że kolekcja wpisuje się w naturalne tło.

– Gloster jest marką, którą niezwykle cenimy za wyjątkowo trudne osiągnięcie równowagi pomiędzy tworzeniem, a ekologią – mówi Joanna Franaszek ze Studio Forma 96. – Zrównoważony rozwój wpisany jest w jej DNA. I to nie tylko dlatego, że pracownicy firmy pozyskują drzewo i inne komponenty z troską o naturalne procesy odnawialne, ale również dlatego, że projektują i produkują meble trwałe i na długie lata. I jest jeszcze estetyka, której wysmakowania – doprawdy – trudno nie docenić.

Meble Gloster dostępne są w poznańskim i warszawskim showroomie Studio Forma 96.

Więcej na: www.sf96.pl

 

Studio Forma 96 to dwa showroomy zlokalizowane w Poznaniu i Warszawie, oferujące luksusowe meble do przestrzeni domowych. Od ponad 30 lat Studio Forma 96 wspiera Inwestorów i Architektów w urządzaniu wysmakowanych estetycznie, funkcjonalnych wnętrz, które zaspokajają najbardziej wymagające oczekiwania. Współpracują wyłącznie z najlepszymi światowymi markami, projektującymi i produkującymi z uwagą, troską o środowisko, w oparciu o potrzeby współczesnego człowieka. W każdym z salonów pracuje zespół ludzi z pasją do designu i projektowania, który z zaangażowaniem
i profesjonalizmem pomaga w realizacji marzeń o domu idealnym.