Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Poznajcie najlepsze modele i sprawdzone rozwiązania

Wybór listwy podłogowej niewątpliwie ma duże znaczenie. W końcu listwy stanowią wykończenie aranżacji i swoistą kropkę nad „i”. Jednak, jak można się spodziewać, wybór wcale nie jest taki łatwy, wszak dostępnych jest kilka rodzajów takich listew. Na pewno nie należy kierować się ceną, lecz funkcjonalnością w połączeniu z estetykę, gdyż tylko wtedy efekt finalny będzie najlepszy. Czas więc przyjrzeć się poszczególnym modelom.

O wyborze listew przypodłogowych w kilku zdaniach

Listwy przypodłogowe wbrew pozorom pełnią wiele istotnych funkcji. Ich rola tak naprawdę nie zaczyna się i nie kończy na dopełnieniu estetyki. Otóż przede wszystkim listwy chronią dolny obszar ścian przez uszkodzeniami mechanicznymi czy też zabrudzeniami, które niestety zdarzają się nader często. Pomyślcie tylko, że gdy za mocno uderzycie w ścianę podczas odkurzania już zostaje uszkodzona. Mając mocne listwy nie trzeba się tego obawiać. Dolne miejsce ścian jest szczególnie podatne na zabrudzenia, a gdy są w tym miejscu listwy oczywiście i ten problem nie występuje. Jednak na tym zalety się nie kończą, wszak doskonale kryją one szczeliny dylatacyjne. Wbrew pozorom wykonanie dylatacji ma tutaj duże znaczenie, wszak dzięki tym małym przerwom między posadzką, a ścianą nie dochodzi do pękania podłogi czy też jej odkształcenia. Do tego wiele listew po wewnętrznej stronie posiada miejsca, w których można ukryć kable. Swoją drogą w ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, wszak nie trzeba przecież kuć w ścianie, by ukryć nieestetycznie prezentujące się kable. Skoro już wiecie jakie są zalety, to mamy dla Was jeszcze jedną radę. A mianowicie jeżeli wybierzecie listwy z plastiku, to łączenie ich nie musi odbywać się na kleju. Wystarczy tylko zdecydować się na spoiwo do plastiku i gotowe.

Jakie listwy wybrać?

Jak możecie się spodziewać jest wiele różnych rodzajów listew. Na pewno doskonale sprawdzą się listwy poliuretanowe, które niewątpliwie są najczęściej wybierane. Są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a do tego nie trzeba obawiać się, że pod wpływem wody będą butwieć. Do tego jeszcze łatwo utrzymać je w czystości i nawet pod długim czasie prezentują się niezwykle dobrze. Dostępne są w wielu różnych wariantach, a więc mogą imitować naturalne drewno, ale też podkreślać stylistykę high-tech. Oczywiście powinniście też wiedzieć, że możecie je nawet malować na wybrany kolor. Jeżeli kupicie za długa listwę, to możecie ją docinać czy skracać i nie nastręcza to dużych problemów. Są też lekkie, a montaż jest banalnie prosty. Możecie użyć kleju, ale sprawdzi się też spoiwo do łączenia plastiku w ataszek.pl – takie na pewno znajdziecie, a do tego gwarantujemy, że cena będzie bardzo korzystna. Kolejnym ciekawym modelem są listwy MDF, które cechuje naprawdę duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale przy wyborze akurat takiego modelu koniecznie zwróćcie uwagę czy jest wilgocioodporny. Dostępne są w mniej bogatej kolorystyce, ale także świetnie się prezentują. Są jednak droższe.

Listwy z drewna czy PCV – jakość kontra cena

Są jeszcze listwy wykonane z drewna i rzeczywiście także te prezentują się niezwykle stylowo. Swoją droga naturalna faktura drewna dodaje elegancji każdej aranżacji i ją podkreśla. Listwy świetnie komponują z drewnianą podłogą, tworząc monochromatyczne połączenie. Jednak trzeba też wiedzieć, że nie są tak odporne jak te z tworzywa sztucznego i pod wpływem wilgoci mogą butwieć. Jeszcze mniej odporne są listwy z PCV. Przy czym ich największą zaletą jest niska cena i fakt, że można je naprawdę łatwo dopasować do każdej nierównej powierzchni.

Nowoczesne rozwiązania dla Twojej wygody

Jeżeli lubicie styl industrialny czy marzy się Wam loft, to na pewno dobrym wyborem są listwy ze stali. Są surowe, ale też eleganckie i bardzo wytrzymałe. Doskonale podkreślą aranżację. Świetnie sprawdzą się w nader nowoczesnych wnętrzach. Ale niestety ich cena jest wysoka, jednak na pewno warto w nie zainwestować. Także dobrym wyborem są listwy przypodłogowe LED. Są one wykonane z poliuretanu i posiadają specjalne żłobienia, w których można umieścić taśmy LED. Trzeba przyznać, że sprawiają, iż wnętrze staje się niezwykle nowoczesne.