Jakość czy jakoś? Słów kilka o meblach.

Dla wielu osób nowoczesny mebel to nowość z kolekcji IKEA lub innego sieciowego salonu meblowego prezentowana w spotach telewizyjnych.

Błędne rozumienie nowoczesności prowadzi do zalewu naszych domów meblami z masowej produkcji. Jak się czujesz, odwiedzając znajomych i widząc ten sam stolik, szafę czy sofę co u Ciebie? Czujesz się oryginalna/y?

Oczywiście większość pomyśli, że nie stać go na drogie nowoczesne i wykonane z najwyższej jakości materiałów meble, ale nic bardziej mylnego. Zastanówmy się, czy papierowy stół ze szwedzkiej sieci posłuży nam przez lata, czy będziemy go musieli wymienić za jakiś czas, bo po prostu się rozleci? Znacie powiedzenie “Kto tanio kupuje ten dwa razy płaci”?

Jest w tym sporo prawdy. Oczywiście nie ujmuje nic masowej produkcji, bo jest potrzebna, aby zaspokoić rynek na przykład wynajmujących mieszkania, aby szybko i kompleksowo je urządzić, ale w przypadku kiedy aranżujemy swoją własną przestrzeń do życia, nie powinniśmy na tym oszczędzać.

Teraz większość z Was powie, że jestem snobem i jak go stać to niech sobie kupuje meble za tysiące złotych. W Waszym przekonaniu macie rację, ale ja patrzę na to z innej perspektywy.

Każdy, kto choć trochę interesuje się wzornictwem i projektowaniem mebli, ale przede wszystkim wygodą zna kultowy model polskiego fotela 366 zaprojektowany w 1962 przez Józefa Mariana Chierowskiego, który za czasów PRL był wyprodukowany w ponad milionie egzemplarzy.

Dziś powstają jego repliki, ale ci, którzy chcą mieć oryginał, są gotowi jeździć w jego poszukiwaniu po giełdach staroci czy nawet przeglądać śmietniki, aby przywrócić go do stanu używalności, bo po prostu był świetny, ponadczasowy i wygodny.

Nie inaczej jest dziś, (choć może nie przykładamy jeszcze do tego wagi) z meblami tworzonymi w krótkich seriach z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów: drewna egzotycznego czy stali, mebli nowoczesnych projektowanych z myślą o tym, aby służyły na lata.

Obserwuję rynek i sam szukam ciekawych projektantów oraz ich produktów. Głównie skupiam się na jakości wykonania, użytych materiałach i funkcjonalności. Nie jest to artykuł sponsorowany i z czystym sumieniem mogę się posłużyć przykładem firmy, którą odkryłem stosunkowo niedawno — Dali Meble.

Miałem przyjemność porozmawiać z właścicielem tej firmy, aby przekonać się, czy to, co napisali na stronie to naprawdę ich słowa, czy sprawne działania jakiegoś PR-owca-to można wyczuć, czy ktoś tworzy projekt i jest artystom, czy jest nastawiony wyłącznie na szybki zysk. W tym przypadku człowiek, po drugiej stronie słuchawki wiedział, co mówi i była w tym pasja i zaangażowanie.

Tak więc przedstawię Wam produkty, które nie kosztują 100 zł, ale z całą pewnością można je nazwać meblami, a nie tekturowymi atrapami.

W kolekcji Dali znajdziemy koncepcje stworzone od podstaw przez projektantów z naciskiem na jakość i funkcjonalność. Pomimo tego, że na stronie znajdziemy na razie niewiele produktów (za to z najwyższej półki). Producent daje nam możliwość przedstawienia swojej koncepcji mebla, który potrzebujemy i taki dla nas wykona.
Obecnie kolekcja to stoliki kawowe, lustra i łóżka wykonane ręcznie z najwyższą precyzją i z zastosowaniem starannie wyselekcjonowanych materiałów.

Producent nie boi się wyzwań, które dla innych z góry skazane są na niepowodzenie. Dali łączy bardzo rzadkie gatunki drewna ze szkłem czy metalem, te pozornie niepasujące do siebie materiały w rękach specjalistów tworzą wyjątkowe meble, choć powinienem je nazwać dziełami sztuki.

Istotnym założeniem producenta jest nieingerowanie w naturalną strukturę surowców, dzięki czemu każdy mebel opuszczający studio jest wyjątkowy i wyróżnia go na tle innych. Tworzą wyrafinowaną estetykę i zaskakują odważną formą, a dodatkowo każdy produkt posiada sygnaturę, która nadaje mu indywidualności, a dla odbiorcy jest gwarancją, że mebel stworzony został właśnie dla niego.

Jak wcześniej wspomniałem, kolekcja jest stale uzupełniana o nowe wzory i warto się jej przyglądać, a moim zdaniem takie właśnie meble mają największą przyszłość. Zapraszam serdecznie do dyskusji na temat mebli z sieciówek a tych tworzonych z pasją.

Jeżeli macie ochotę zapoznać się z kolekcją, która zrobiła na mnie tak duże wrażenie, że postanowiłam Wam o niej opowiedzieć, to zapraszam na stronę producenta. Pozdrawiam Przysłowiowy Kowalski 😉

Zapraszam: Dali Meble