Łóżko do sypialni małżeńskiej – jak wybrać dobre?

Żadna sypialnia dwóch osób nie obejdzie się bez wygodnego łóżka małżeńskiego z materacem. Jakie łóżko do sypialni pary będzie odpowiednie? Jak dobrać szerokość, materiał wykonania, rodzaj zagłówka i pojemnika na pościel? Przygotowaliśmy poradnik dla wszystkich wyposażających sypialnię!

Wbrew pozorom wybór łóżka małżeńskiego nie jest łatwy. To dlatego, że będą z niego na stałe korzystać dwie osoby, najczęściej różniące się wzrostem, wagą i upodobaniami co do twardości materaca.

Jak sobie poradzić z tymi problemami? Podstawa to odpowiednio duże łóżko – 160×200 cm, a najlepiej 180×200 cm. Przyda się także nowoczesny materac, np. z dwiema różnymi strefami dla osób o różnej wadze i wzroście.

Rozmiar łóżka a rozmiar sypialni – jak dobrać?

Na rynku znajdziesz sporo łóżek małżeńskich różnej wielkości. Często spotykany rozmiar łóżka to 140×200 cm. Nadaje się ono jednak tylko dla dwóch bardzo szczupłych osób. Jeśli tylko to możliwe, lepiej zamawiać łóżko z większym materacem.

Uniwersalny rozmiar to 160×200. Na tyle duży, by wygodnie spały tu dwie osoby i na tyle mały, że łóżko zmieści się nawet w niewielkiej sypialni w bloku. Jeśli oczekujesz jeszcze większego komfortu – będziesz potrzebować szerszego łóżka 180×200 cm.

Największe, tzw. królewskie rozmiary łóżek to 200×200 cm i 200×220 cm. Takie meble są bardzo komfortowe, ale zajmują sporo miejsca. Sprawdzą się więc tylko w dużej sypialni. Mają jednak tę zaletę, że można w nich wygodnie spać nawet we trójkę, co docenią z pewnością rodzice małych dzieci. Wiadomo, jak jest. Do pewnego czasu sypialnia małżeńska nie służy tylko dorosłym.

Jaką długość powinno mieć łóżko małżeńskie? Jeśli śpiące osoby mają wzrost do 180 cm, wystarczy model łóżka o długości 200 cm. Jeśli jeden z małżonków jest wyższy, lepiej wybrać wygodniejsze łóżko o długości 220 cm.

Jakie typy łóżek małżeńskich są na rynku? Zaglądamy do sklepu internetowego Bromarkt.pl. Wśród proponowanych modeli łóżek znajdziesz tam:

  • łóżka z materacami – tapicerowane lub drewniane/z płyty meblowej – najpopularniejszy rodzaj łóżek małżeńskich. Ich wygoda zależy przede wszystkim od jakości wybranego materaca,
  • łóżka kontynentalne – duże i komfortowe łóżka, które wyposażone są w podwójne materace i najczęściej także w duże pojemniki na pościel. Są wyższe niż klasyczne łóżka i uważa się je za wygodniejsze. Często spotykane w hotelach,
  • łóżka ze zintegrowanym materacem (np. wersalki) – tanie, proste w rozkładaniu, pasujące nawet do małych sypialni, ale mniej wygodne niż klasyczne łóżka z oddzielnym materacem.

Czy warto kupić łóżko z zagłowiem?

W sklepie znajdziesz łóżka do sypialni, które mają dodatkowe zagłowie (najczęściej tapicerowane) lub łóżka bez tego elementu. Które warto wybrać? Zwróćmy najpierw uwagę na cenę łóżka małżeńskiego. Te bez wysokiego zagłowia najczęściej są tańsze. Co więcej, łóżka bez zagłówka sprawdzą się bardziej w pokoju alergika. Osoby z alergią powinny spać na twardych, np. drewnianych łóżkach, pozbawionych elementów tapicerowanych, które gromadzą kurz i roztocza.

Łóżko bez zagłówka wybierz również wtedy, gdy planujesz zamontować modny zagłówek z paneli tapicerowanych lub mieć całą ścianę tapicerowaną. Takie rozwiązania są teraz bardzo modne, zwłaszcza w projektach architektów wnętrz. Tapicerowane panele montuje się do ściany na całej jej wysokości lub tylko na części. Wyglądają ciekawie i ocieplają wizualnie wnętrze.

Jakie są zalety łóżek z gotowym zagłówkiem? Najpopularniejsza opcja to wysoki tapicerowany zagłówek. Utrzymuje on na miejscu poduszkę, poprawia bezpieczeństwo oraz sprawdzi się, gdy lubisz czytać na siedząco w łóżku.

Możesz wybrać różne modele łóżek z zagłówkiem – w pionowe lub poziome pasy, pikowane, gładkie – z łatwością dobierzesz je do stylu i kolorystyki sypialni.

Jakie są typy schowków na pościel?

Pojemnik na pościel jest wygodnym rozwiązaniem do przechowywania poduszki, kołdry czy zapasowego koca. Schowki na pościel mogą być oddzielnym meblem (np. w formie pufy, plastikowego czy drewnianego pojemnika) lub stanowić integralną część łóżka.

Najczęściej spotyka się dwa typy schowków na pościel. Jeden z nich to pojemnik, który otwiera się po odchyleniu do góry materaca. Stelaż zazwyczaj unoszony jest na podnośnikach sprężynowych lub (to droższa wersja) na siłownikach gazowych.

W łóżkach małżeńskich można też spotkać schowki na pościel w postaci wysuwanej spod materaca szuflady lub dwóch szuflad po dwóch stronach łóżka. Z takiego typu schowka korzysta się nieco wygodniej, ponieważ nie trzeba unosić materaca, aby wyjąć pościel.

Styl łóżka małżeńskiego – jakie są dostępne?

W jakim stylu kupić łóżko małżeńskie? Dopasuj je do aranżacji sypialni. Do wyboru masz styl nowoczesny i minimalistyczny, styl skandynawski, styl klasyczny czy styl glamour, z pikowaniami i wysokimi zagłówkami.

Pamiętaj, że sypialnia to miejsce relaksu. Najlepiej wypoczywa się w otoczeniu neutralnych kolorów – szarości, beży czy bieli. Sprawdzają się też barwy natury, czyli granaty, błękity, zielenie, brązy, pastele. Unikaj w sypialni mocnych kolorów, takich jak żółty, pomarańczowy czy czerwony.