Miniogródek. Za co ludzie kochają to rozwiązanie?

Mini ogródek to nic innego jak ogród w miniaturze. Znajdziemy w nim przede wszystkim rośliny ozdobne, ścieżki i rabatki, donice, a nawet miniaturowe mebelki. Do wykonania mini ogródka nie potrzeba wiele miejsca ani specjalnych zdolności manualnych czy wiedzy ogrodniczej.

Fairy Garden

Mini ogródek powstawać może w praktycznie dowolnym pojemniku: w doniczce, na paterze, w filiżance, w walizce czy w słoiku. Tworzenie mini ogródka to zajęcie bardzo twórcze, nie ogranicza nas miejsce i czas bo mini ogródek można zrobić i w kilka minut. Mini ogródki są czasami nazywane fairy garden- są tak magiczne, że niektórzy wierzą, że mieszkają w nich…wróżki.

Dlaczego mini ogródki są tak popularne?

Mini ogródki zdobywają serca coraz większej liczby osób. I to nie tylko zapalonych ogrodników, ale i osób, które ogrodnictwem nigdy się nie interesowały. Wszystko dlatego, że mini ogrodnictwo nie jest specjalnie wymagające, a efekty są imponujące.

Mini ogródek, ze względu ma małe rozmiary nie potrzebuje dużo miejsca. Jest łatwy w wykonaniu i pielęgnacji, nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Poza tym mini ogródek można postawić wszędzie, możemy stworzyć mini ogródek na biurko w pracy, mini ogródek na parapet czy mini ogródek w pełnowymiarowym ogrodzie.

Jak zrobić mini ogródek w doniczce?

Aby wykonać mini ogródek potrzebujemy:

  • Odpowiedniego pojemnika

W zasadzie większość pojemników się nada: donica, słój, filiżanka, stara waza na zupę, taca. Dobrze, aby pojemnik miał odpływ, jeśli nie z odprowadzaniem wody poradzi sobie drenaż.

  • Podłoża

Możemy skorzystać z ziemi uniwersalnej, możemy także dostosować rodzaj podłoża do roślin, które zdecydujemy się posadzić. Jeśli wykonujemy mini ogród w słoiku, warto pokusić się i o warstwowe ułożenie podłoża: na początek drenaż, następnie piasek, podłoże właściwe oraz ozdobne kamyczki.

  • Drenażu

Na dno pojemnika wysyp keramzyt, drobne kamyczki lub potłuczone kawałki doniczek ceramicznych. Dzięki drenażowi nadmiar wody niewykorzystany przez rośliny zostanie odprowadzony z dala od ich korzeni.

  • Roślin

Wybierajmy roślin o niedużych wymaganiach, idealnie nadają się do tego celu sukulenty takie jak rojniki, rozchodniki, eszewerie. Aby miniaturowy ogródek wyglądał jak mała kopia dużego ogrodu dobrze dobrać do niego rośliny o drobnych liściach i kwiatach takie jak soleirolia rozesłana, bodziszek drobny, Lindernia grandiflora, tymianek, karmnik ościsty. W mini ogródku zimowym pięknie będzie wyglądać miniaturowy cyprysik.

  • Miniaturowe akcesoria

Miniaturowe akcesoria to idealne dopełnienie mini ogródka. Mają one imitować prawdziwe meble i akcesoria i ogrodowe i sprawiać, że nasz mini ogródek będzie wyglądał jak pełnometrażowy ogród w miniaturze. W zależności od wielkości ogródka i fantazji możemy wybrać miniaturowe krzesełka i stoliczek, mini narzędzia ogrodnicze oraz konewkę i wiaderko czy nawet rzeźbioną altankę.  Całość możemy otoczyć miniaturowym płotkiem,  a nawet wstawić malutkie poidełko dla ptaków.

Pamiętajcie, tworzenie mini ogródka to zajęcie twórcze, dajcie się więc ponieść fantazji. W tym ogródku możecie zaszaleć, tym bardziej że gdyby coś Wam nie wyszło, zawsze możecie stworzyć nowy miniaturowy ogródek!