Najpiękniejsze pokoje dziecięce inspiracje

Urządzanie pokoju dziecięcego wielu opiekunom sprawia problemy. Inspiracji w internecie i w sklepach jest bardzo dużo, nie brakuje mebli, dekoracji i funkcjonalnych rozwiązań, ale czasem ciężko jest to wszystko przełożyć na kilka metrów kwadratowych. Warto pamiętać o tym, że pokój dziecięcy to przestrzeń, która się zmienia, dostosowuje się do potrzeb maluchów, a te przecież rosną, idą z czasem do szkoły, ewolucji ulegają ich zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego.

Jak urządzić pokój dziecięcy?

W różnorodnych stylach mogą być więc urządzone pokoje dziecięce. Inspiracje bardzo pomagają, bo przecież funkcjonalne rozwiązania, pomysły, jak ustawić meble czy też co położyć na ścianie są bardzo ważne. Nie zapominajmy jednak o tym, że w pokoju dziecięcym głównym bohaterem jest pociecha i jej potrzeby. Przestrzeń, jaką tworzymy, natomiast wpływać będzie na życie, gust, sposób zabawy, uczenia się, odpoczywania. To dlatego właśnie pokój dziecka musi być jednocześnie piękny i funkcjonalny. Być pewnego rodzaju azylem, ale równocześnie stawać się miejscem do spotkań w rówieśniczym gronie. I tak jak zmieniają się potrzeby młodego człowieka, tak też aranżacja pokoju dziecięcego powinna ewoluować.

Ważne strefy w pokoju dziecięcym

Urządzanie pokoju dziecięcego to uważne słuchanie pociechy. To także inspiracje płynące z każdej strony i opłaca się podpatrywać, jak aranżują przestrzeń projektanci. Niezmiennie jednak w pokoju dziecka muszą znaleźć się miejsca przeznaczone do nauki, spania, przechowywania i zabawy. To właśnie te funkcjonalności bardzo często wyznaczają wybór mebli i dodatków oraz ich rozplanowanie. Wiele osób decyduje się więc na łóżko piętrowe, starsze dzieci lubią konstrukcje modułowe, które pozwalają na dowolne aranżowanie przestrzeni, a różnego rodzaju dekoracje sprawiają, że bez problemu można dopasować wnętrze do zainteresowań dziecka – czasem wystarczy tematyczna tapeta na jednej ścianie, aby wykreować idealny pokój dziewczynki lub też przestrzeń miłośnika piłki nożnej.

Wymarzony pokój dziecka

Trzeba sobie też powiedzieć, że wystrój pokoju dziecięcego będzie się zmieniać i nie warto przywiązywać się do rozwiązań, które są odpowiednie w danym momencie. Przestrzeń dla niemowlaka nie będzie odpowiednia dla kilkulatka, a uczeń wymaga miejsca na naukę i rozwijanie pasji. Z drugiej strony zawsze trzeba myśleć o tym, by urządzić pokój dziecięcy, wykorzystując bezpieczne materiały i funkcjonalne meble i akcesoria, ponieważ to sprawi, że dziecięcy pokój będzie oazą, w której pociecha będzie chciała spędzać czas, bawić się, spotykać z przyjaciółmi i odpoczywać. Ładne kolory, dodatki i dekoracje w tym wypadku są równie istotne jak parametry łóżka czy ergonomia biurka.