Natura ujęta w gresie – trendy 2024 roku

Za nami 40 edycja targów „Cersaie” w Bolonii. Jest to ważne wydarzenie dla architektów, dystrybutorów i miłośników pięknych wnętrz. To również najlepsza okazja, by poznać trendy i tendencje panujące w płytkach i wyposażeniu łazienek. Oto nasza krótka relacja.

 

Obserwujemy bardziej świadome i odpowiedzialne podejście do projektowania. Producenci nie ścigają się między sobą w tworzeniu nowych trendów i rozwiązań. Większą uwagę skupiają wokół konsumentów i ich potrzeb, udoskonalając to, co sprawdzało się przez ostatnie lata. – Wizyta na targach w Bolonii skłania do zastanowienia się nad tym kto ma wiodący głos w wyznaczaniu trendów. – mówi Beata Kuligowska z Bozza Concept’n Design. – Czy producenci mają wpływ na powstawanie nowości na rynku, czy może jednak to konsumenci wpływają na producentów? Do tej refleksji skłania fakt, że wiele propozycji powiela się względem ubiegłych edycji. Są jednak wzbogacone ciekawszymi wzoram, może mocniejszymi kolorami. Dotyczy to motywów marmuru, onyksu, czy drewna. Na pewno jesteśmy świadkami powrotu trawertynu do domu i przestrzeni komercyjnych. Przyjrzyjmy się dokładniej trendom na 2024 rok.

 

Imitacja kamieni

Kamień to klasyka, która zawsze będzie na topie. Wyraziste kolory, mocno zarysowane żyły minerałów i bogactwo wykończeń – od matowych po satynowe. Producenci płytek chętnie odtwarzają faktury kamieni, których złoża już się wyczerpują. Dzięki nowoczesnym technologiom dziś trudno jest odróżnić naturalny kamień od wielkoformatowego gresu. Szczególną uwagę zwróciły na nas płytki z nieregularną strukturą powierzchni. Lekko falowana, jakby dotknięta szlachetnym zębem czasu z wiekowych pałaców i eleganckich wnętrz.

 

Szykujmy się także na wielki powrót trawertynu. Dużą popularnością cieszą się odcienie bieli i szarości. Zupełnie gładki lub z namacalną fakturą. Coraz więcej producentów oferuje gresy antypoślizgowe i wielkie formaty np. 100x300cm czy 120×270 cm.

Bozza, płytki marki Ceramica Sant’Agostino, kolekcja Star

Imitacja tapet

Dobrze znane nam już płytki imitujące tapety pojawiły się w motywach kwiatowych i bogatszej kolorystyce. Dominują barwy jesieni i kolory ziemi. Pojawia się coraz więcej motywów liści w odcieniach czekolady, kawy, kremu, które tworzą intrygujący wystrój w ciepłej palecie barw. Nie brakuje także mocniejszych akcentów w postaci turkusu i odcieni różu.

Bozza, płytki marki Cotto d’Este

 

Imitacja starych płytek

Gresy w szeroko pojętym stylu vintage. Od postarzanych z postrzępionymi brzegami i efektem wyblaknięcia do estetyki lat 90. Niezwykłe wrażenie sprawiają niedoszkliwione powierzchnie, zabarwienia na brzegach płytek i nieoczywiste kolory, które zmieniają się w zależności od łączenia z innymi. Zdecydowanie przeważa kolor szary, niebieski i zielony.

Bozza, płytki marki Marazzi, kolekcja Lume

Imitacje drewna

Trwałe, mocne i bez konieczności konserwacji. Dostępne w wielu ciekawych rozmiarach. Gładkie, a może sękate? Układane jak prawdziwe deski lub parkiet do złudzenia przypominają prawdziwe drewno. Jest to idealny wybór dla osób ceniących sobie elegancję i wygodę. W ofertach producentów znajdziemy całą gamę odcieni i naturalnych kolorów płytek, które doskonale sprawdzą się we wnętrzach, jak i na zewnątrz.

Bozza, płytki marki ITALGRANITI, kolekcja ALNUS

Terakota

– Bogate, ziemiste odcienie naturalnej gliny z miękkimi wykończeniami powierzchni. Niejednokrotnie mieliśmy wrażenie, że to nie płytki, tylko glina, która nadal schnie. – mówi Beata Kuligowska. Jest to coraz bardziej popularny trend. W zestawieniu z żywą zielenią, drewnem czy jasnym kamieniem tworzy niesamowite połączenia. Gres w tych kolorach pojawił się też w geometrycznych wzorach.

 

Terrazzo

Wzór lastriko jest nadal popularny. Teraz pojawia się w wersji z bardziej zaskakującymi kolorami i bogactwem wzorów, które potęgują wrażenie. Tak dobrze znane nam sprzed lat terrazzo zyskuje coraz ciekawsze formy. Urozmaicona jest także struktura uziarnienia. Możemy swobodnie wybierać między bardzo drobnymi, a dużymi elementami tworząc zachwycające aranżacje.

Bozza, płytki marki Ceramica Sant’Agostino, kolekcja Star
Bozza, płytki marki Self Style, kolekcja Terrazzo

Trend Monokolor

W nadchodzącym czasie możemy spodziewać się wielu intensywnych kolorów: od musztardowych, krwistoczerwonych, niebieskich, po zielenie. Wyrafinowane odcienie nawiązują do barw natury i ziemi, które doskonale współgrają z płytkami imitującymi drewno, kamień czy terazzo, wprowadzając do naszego domu przyjemny klimat. Płytki wielkoformatowe i niewielka ilość łączeń dają niesamowity efekt ściany pokrytej farbą. Wrażenie to podkreślą gładka powierzchnia i jednolity kolor. Ponadto, niektóre serie płytek wzbogacone są o efekt 3D czy imitacje sztukaterii.

Bozza, marka Italgraniti, kolekca Nuances
Bozza, marka Italgraniti, kolekca Nuances

Trend złudzenia optyczne

Nowoczesny, graficzny wzór przypominający poruszające się fale tworzy niesamowity efekt trzeciego wymiaru. Oryginalna faktura sprawia, że linie fug stają się niewidoczne, co ułatwia montaż. Jednocześnie zmieniające się od kąta patrzenia iluzje optyczne przykuwają uwagę i urozmaicają spokojny wystój wnętrza. Ściany pokryte tego rodzaju płytkami nabierają głębi, a pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne.

Bozza, płytki marki Ceramiche Coem, kolekcja Moiré
Bozza, płytki marki Ceramiche Coem, kolekcja Moiré

Trend umywalka z gresu

Umywalki, brodziki oraz półki wykonane z płyt gresowych, to jeden najbardziej widocznych trendów. Znajdziemy tu oszałamiające tekstury, opalizujące odcienie, harmonijne tonacje oraz wyrafinowane żyłkowanie i wariacje kolorystyczne. Wszystko to pozwala stworzyć niepowtarzalne aranżacje z półkami i umywalkami wyłaniającymi się ze ścian pokrytych tym samym materiałem. Bądź przeciwnie –uzyskać ciekawe estetyczne kontrapunkty.

Bozza, umywalka marki Casalgrande Padana, kolekcja Aquatio
Bozza, umywalka marki Casalgrande Padana, kolekcja Aquatio

 

Ostatnie lata pokazują, że konsumenci nie mają potrzeby szukania nowości. Większym zaufaniem cieszą się produkty sprawdzone, a przede wszystkim trwałe, estetyczne i dobrej jakości. W swoich wyborach zawsze też dobrze jest wesprzeć się doświadczeniem architektów wnętrz.

 

Więcej na:  www.bozza.pl