Drewno to jeden z najstarszych, naturalnych materiałów budowlanych, których używa ludzkość. Mimo, że mogło by się wydawać, że nie będziemy w stanie wymyślić innych i lepszych tworzyw budowlanych, obecnie nie brakuje nam innych materiałów aranżacyjnych jak metal, szkło czy tworzywo sztuczne. Jednak drewno jako materiał naturalny zapewnia wyjątkowo szlachetny efekt. Aby ten efekt utrwalić, musimy o nie odpowiednio dbać. Najlepszym sposobem na odrestaurowanie drewnianego elementu jest jego pomalowanie.
Ochrona i kolor
Farby do drewna kolory mogą mieć bardzo różne i są w stanie zaoferować nam albo efekt komplementarny w stosunku do naturalnego wyglądu drewna, albo zupełnie zmienić jego prezencję. Ich podstawowym zadaniem jest jednak renowacja drewna i zabezpieczenie go przed uszkodzeniami. Niezależnie od tego, czy mamy tutaj do czynienia z płotem, elewacją budynku czy z meblem, który będzie się znajdował wewnątrz domu. W każdym tym przypadku użyjemy oczywiście innego typu środka do ochrony drewna, ale zasada jest zawsze taka sama.
Jeśli chodzi o kolorystykę samą w sobie, w zasadzie nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Lakiery i pokosty pozwolą nam wydobyć naturalne piękno drewna, a przy okazji dadzą nam możliwość zupełnej zmiany jego koloru. Czasami jest to wręcz szalone, ponieważ możemy celować w efekt naturalny, ale wcale nie musimy. Z kolei farby emulsyjne oraz lakiery są w stanie całkowicie przykryć drewno i zaprezentować nam jedynie sam naniesiony pigment.
Odpowiednie przygotowanie powierzchni
Pamiętajmy, że niezależnie od wybranego rozwiązania, o ostatecznym efekcie naszych prac zdecyduje przede wszystkim to, jak przygotujemy drewniane elementy do malowania. Zazwyczaj wystarczy jedynie zetrzeć ślady starszych farb za pomocą papieru ściernego czy wyeliminować wszelkiego rodzaju pęknięcia i korozję biologiczną. Nowa warstwa farby zagwarantuje, że nie będą powstawały nowe uszkodzenia drewna. Osiągniemy piękny i równomierny efekt. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, by bardzo dokładnie oczyścić powierzchnię przed jej pomalowaniem. W przeciwnym razie farba zmiesza się z opiłkami drewna oraz poprzednich warstw farby.