Pomysły na urządzenie małego mieszkania

Małe mieszkanie ma swoje wady i zalety. Koszt jego zakupu jest tańszy, często też na początku wydaje się nam wystarczające.

Dopiero w momencie powiększenia rodziny zaczynamy zastanawiać się czy wystarczy nam miejsca. Odpowiedź na to pytanie może być twierdząca. Wystarczy jedynie odpowiednio zaaranżować pomieszczenia by nawet małe mieszkanie mogło być komfortowym i wygodnym miejscem. Sprawdźmy więc w jaki sposób urządzać tego rodzaju lokum.

Dokładnie zmierz meble

Poszukując mebli do małego mieszkania musimy zwracać uwagę na ich gabaryty. Często bowiem zdarza się tak, że widziana w sklepie kanapa czy szafa wydaje nam się “mniejsza” niż jest w rzeczywistości. Skutkiem tego sprawia, że zwyczajnie trudno jest nam poruszać się po niewielkim pomieszczeniu. Poszukując mebli zastanów się gdzie mają stanąć i dokładnie zmierz więc dostępną przestrzeń. Dzięki temu w sklepie od razu sprawdzisz, czy dane rozwiązanie sprawdzi się w twoim mieszkaniu.

Wybieraj meble wielofunkcyjne

Małe mieszkanie to ograniczona przestrzeń, która trzeba maksymalnie wykorzystać. Warto więc stawiać na meble wielofunkcyjne, dzięki którym możesz ograniczyć liczbę sprzętów znajdujących się w twoim mieszkaniu. Postaw na narożnik z funkcją spania, który zamieni się w łóżko, wybierz praktyczne pufy, w których znajdziesz skrytki. Zamiast dużych, przeszklonych meblościanek postaw na zabudowane szafki, w których zmieści się znacznie więcej rzeczy.

Dodatki, które optycznie powiększą twoje mieszkanie

W przypadku małych mieszkań warto zadbać o to, żeby optycznie je powiększyć. Pomóc może ci w tym wybór odpowiednich dekoracji. Jakich? Jednym ze sposobem jest wykorzystanie luster, dzięki którym pomieszczenia zyskują głębię i wydają się większe. Bardzo ważna jest również odpowiednia dekoracja okna. W przypadku małych mieszkań warto zrezygnować z ciężkich zasłon w ciemnych kolorach. O wiele lepiej sprawdzą się lekkie rolety typu dzień-noc lub gustowne, krótkie firanki.
Poza tym warto zrezygnować z ciemnych kolorów ścian oraz nadmiaru bibelotów. Małe mieszkania to miejsca, którym sprzyja prostota i funkcjonalność. Warto o tym pamiętać poszukując dekoracji.

Wykorzystuj przestrzeń

Urządzanie małych mieszkań wymaga sprytu. Bardzo często bowiem okazuje się, że niewielkie zmiany mogą sprawić, że zyskamy dodatkową przestrzeń. Dlatego też warto uważnie przyjrzeć się mieszkaniu. Przykładowo – jeśli posiada wnęki możemy wykorzystać je do stworzenia praktycznych schowków a tym samym zmniejszyć ilość niezbędnych nam mebli. W przypadku niewielkich pomieszczeń warto również dbać o porządek. Poustawiane na półkach przedmioty tworzą wrażenie chaosu a tym samym sprawiają, że mieszkanie wydaje się być “zagracone”. Pudełka, koszyki, schowki – to wszystko jest twoim sprzymierzeńcem w urządzaniu małego mieszkania.

Podsumowując, małe mieszkanie, które urządzone będzie w odpowiedni sposób jest w stanie spełnić wszystkie nasze oczekiwania. Tym bardziej, że dzisiejsze, niewielkie mieszkania, takie jak te, które oferuje deweloper z Wrocławia są bardzo funkcjonalne i praktyczne.