Projekt domu – gotowy, czy indywidualny?

Każdy, kto chciałby rozpocząć budowę wymarzonego domu w pierwszej kolejności powinien zakupić projekt, na podstawie którego powstanie. W nim powinny być zawarte wszystkie dane konstrukcyjne, na których opierać będą się ekipy wykonawcze. Do wyboru posiadamy projekty gotowe, które należy zaadaptować do warunków panujących na działce. Możemy też wybrać projekt indywidualny, który powstanie od zera na podstawie wytycznych podanych przez inwestora.

Wybór projektu

To kluczowa decyzja, która ma wpływ nie tylko na wygląd naszego przyszłego domu, ale i funkcjonalność. Im bardziej skomplikowana bryła i dach, tym większe koszta budowy. Dlatego przy wyborze należy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę przyszłego lokum, ale i cenę potrzebnych do wybudowania materiałów. Ważna jest liczba osób, które będą mieszkać w domu, bo od tego zależy ilość pomieszczeń, aby przestrzeń była  jak najbardziej funkcjonalna. Ukształtowanie działki również może powodować problem przy wyborze projektu. Zwłaszcza, jeżeli dysponujemy działką długą, a wąską, lub ze znacznym spadkiem, ale nawet i w tym wypadku znajdziemy coś dla siebie, chociaż wybór będzie znacznie mniejszy. Ograniczeniem może być także miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni, który może nam narzucić wymiary budynku,jego wysokość, kąt nachylenia dachu, a nawet jego kolor. Jeżeli nie zastosujemy się do wytycznych, nie otrzymamy pozwolenia na budowę.

Projekt gotowy

W sieci możemy znaleźć setki gotowych projektów. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim tańsze, nawet jeżeli doliczymy koszt adaptacji wykonywanej przez architekta. Warunkiem jest jednak, nie wprowadzanie zbyt wielu skomplikowanych zmian. Wówczas może się okazać, że koszt znacznie wzrośnie, i w konsekwencji lepiej będzie rysować projekt od zera. Wszystko mamy dostępne od ręki i trwa krócej niż przy wyborze projektu indywidualnego. Pomocne są również przykładowe wizualizacje, dzięki którym nie musimy wyobrażać sobie ustawności pomieszczeń lub wyglądu elewacji. Dzięki dostępności do Internetu posiadamy źródło informacji – łatwo trafić na fora poświęcone budowie domu, dzięki czemu można zasięgnąć porady odnośnie konkretnego projektu od osób, które go już zrealizowały. Dzięki temu wiemy na co zwrócić uwagę przy budowie wymarzonego domu i możemy uniknąć powtarzania błędów innych.

Więcej:https://new-house.com.pl/projekty-domow

Projekt indywidualny

Jest to rozwiązanie nieco droższe, ale posiadające wiele zalet. Warto się na nie zdecydować, jeżeli wiemy jak ma wyglądać nasz przyszły dom. Trudna znaleźć gotowy projekt odpowiadający naszym indywidualnym wymaganiom. Nawet jeżeli do końca nie jesteśmy zdecydowani na pewne rozwiązania, architekt z pewnością posłuży radą.  Dzięki czemu otrzymamy pewność, że nasz nowy dom jest dopasowany do naszych potrzeb oraz działki, na której chcemy budować. Wybór projektu indywidualnego sprawdzi się również, jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni narzuca nam wiele wytycznych. Wbrew pozorom zakup drogiego projektu w ogólnym rozrachunku jest tylko niewielkim ułamkiem kosztów, które nas czekają. Jednak może on nam pomóc zaoszczędzić na późniejszych etapach, np. poprzez odpowiedni dobór materiałów do panujących na naszej działce warunków.

Więcej:https://new-house.com.pl/gotowe-projekty-ze-strony-new-house

Wybór projektu to poważna decyzja i nie powinna być podyktowana wyłącznie względami estetycznymi. Pod uwagę należy wziąć praktycznie wszystko: ukształtowanie i wymiary działki, liczbę osób, plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu otrzymamy pewność, że nasz dom będzie odpowiednio funkcjonalny i dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.