Książki – element wystroju wnętrza

Książki – mogą stanowić niezwykle zdobny, awangardowy, a nawet elegancki akcent. Dla wielu jedne z najważniejszych przedmiotów w domu. Dlatego warto znaleźć dla nich odpowiednie miejsce – szczególnie, że to właśnie książki często jako pierwsze skupiają uwagę naszych gości. Mało tego, książki ocieplają wnętrze i nadają mu indywidualnego charakteru.

Ściana z książek

Książki, jeśli masz ich sporo czyli są to zbiory liczące nie dziesiątki, ale setki tomów, to warto pomyśleć o wykorzystaniu ich do stworzenia jednej z najbardziej oryginalnych i kulturalnych ścian. Wystarczą proste, minimalistyczne regały, które nie rzucają się w oczy swoją konstrukcją.

Z nich komponujemy w prostokątnych przegródkach coś na kształt mozaiki, która w wielkim rozmiarze okazuje się być pięknym tłem dla stołu jadalnego czy sofy. Możemy pozwolić sobie na chaos, który u na półkach w tej formie jest pożądany. Pomocne w aranżacji biblioteczki są też podpórki do książek. Za ich pomocą można stworzyć fantazyjne formy nie ryzykując upadku i zniszczenia książek.

Taka ściana jest z jednej strony bardzo domowa i swojska, z drugiej, ma swój elitarny, artystyczny klimat, który każe myśleć o otwartym światopoglądzie i długich, wieczornych dyskusjach z przyjaciółmi.

Książkowe kompozycje

Komponowanie książek we wnętrzach, to okazja do dobrej zabawy. To jak je ułożymy wiele o nas mówi…Osoby, które mają duże biblioteki mogą spróbować tworzyć nawiązania kolorystyczne pomiędzy różnymi obszarami półek. Uzyskają taki barwny, tęczowy efekt!

Możemy też szukać rozwiązań, które pozwolą układać książki w poziomie. Takie rozwiązanie również wprowadzi interesujący efekt do wnętrza oraz w znaczny sposób zmieni jego charakter. Książki – czyli to co czytamy i to w jaki sposób je eksponujemy wiele o nas mówią. To one najbardziej manifestują osobowość właścicieli wnętrz. Zwykle wybierając książki, które chcemy eksponować, kierujemy się emocjonalnym do nich stosunkiem, ich treścią i wartościami.

Nietypowe sposoby ekspozycji książek

W sklepach wnętrzarskich dostępne są wręcz minimalistyczne regały i półki przeznaczone do poziomego układania książek, ale samodzielną aranżację można wykonać także w klasycznym regale. W przeciwieństwie jednak do klasycznych biblioteczek, które korzystają z odrobiny chaosu, ten pomysł wymaga dopasowywania formatów, kolorów i grubości tomów, tak aby całość stwarzała wrażenie precyzyjnie zaplanowanej budowli. Tu również niezastąpione będą wspornik do książek.

W najbardziej minimalistycznej wersji można wręcz tworzące optyczną całość stosy książek ustawiać na podłodze, nadając im wręcz funkcję prowizorycznych mebli, np. do postawienia lampki czy rzeźbiarskiej dekoracji. Kto ma książek raczej mniej niż więcej, ale chciałby je wyeksponować w sposób zwracający uwagę, może pomyśleć o mniej tradycyjnych półkach, które nie ograniczają się ani do poziomej, ani pionowej orientacji tomów.

Artystyczne regały przyjmują najróżniejsze kształty, pozwalając przełamać klasyczną koncepcję biblioteczki i stanowiąc dekorację samą w sobie. To idealna propozycja do bardziej nowoczesnych wnętrz, których właściciele lubią zadziwiać, a nawet szokować formą i kontrastem. Bardzo modnym i ciekawym pomysłem są regały-drzewa, które dodają pokoikowi klimatu jak z bajki i wyglądają lepiej w nieładzie niż standardowe półki.

Możemy też sami stworzyć oryginalny regał z książkami, np. z modnych skrzynek. Taka aranżacja powinna pasować do zdjęcia. Surowe drewno skrzynek ociepla książki i dodadzą koloru oraz charakteru.

Książki to towarzysze wieczorów, źródła wiedzy, często rodzinne pamiątki. Nie warto chować ich w pudłach, upychać w szafach – dobrze się nimi pochwalić, szczególnie, że regał z książkami to nasza wizytówka. Warto o tym pamiętać! Książki w domu świadczą o wrażliwości domowników oraz ich otwartości na sztukę i kulturę, a są symbolem ciekawości wobec świata.