Przygotowanie podłoża do układania płytek

Po pierwsze najczęstszą przyczyną odklejania się płytek zaraz po wykonaniu prac jest złe lub niestaranne przygotowanie podłoża pod płytki. One nie ukryją defektów i brudu na ścianach kuchni lub łazienki. Niestety, będzie zupełnie inaczej! Zapamiętaj!!!! Płytki wymagają zdrowej, odpowiednio przygotowanej silnej i jednolitej ściany.

Prace glazurnicze a cierpliwość wykonawcy

 Prace glazurnicze wymagają sporej cierpliwości i dużej dokładności. Oczywiście, możesz sam wykonać niezbędne prace, ale pamiętaj, samo układanie płytek możesz wykonać dopiero jak przygotujesz do tego podłoże. Co to oznacza?

Jeśli jesteś w trakcie remontu, dokonujesz zmian w swoim domu lub mieszkaniu – pamiętaj:

  1. Musisz uzyskać w miarę jednolitą, stabilną, odpowiednio nośną powierzchnię. Zatem przed pracami związanymi z klejeniem płytek musisz bardzo dokładnie skuć stare warstwy podłoża o słabej przyczepności lub warstwy łatwo się kruszące, zeskrobać łuszczące i sypiące się stare warstwy farby ściennej lub tapet.  Podłoże musi być stabilne w czasie prac glazurniczych.
  2. Nietrwałe, osypujące się podłoże to zmora każdego glazurnika! To bardzo poważny problem prawidłowego klejenia płytek. Sprzyja szybkiemu odklejaniu się od ścian. Nawet jeśli je zagruntujesz – będzie zbyt słabe dla utrzymania płytek. W krótkim czasie po wykonaniu prac glazurniczych zwykle nowe płytki odpadną od ścian, które mają osłabioną warstwą podłoża.

Jeśli jesteś w trakcie budowy domu, kończysz, wybierasz płytki, urządzasz – pamiętaj:

  1. Często w obiektach budowlanych podłoże może okazać się chłonne oraz łatwo nasiąkliwe. Klejąc na nim płytki, z zaprawy zostanie pochłonięta część wody, co zmniejszy optymalną przyczepność i osłabi parametry wytrzymałościowe zaprawy.
  2. Przed samodzielnym klejeniem płytek czy to w kuchni czy łazience należy takie chłonne podłoże starannie zagruntować, nawet kilka razy. To pozwoli skutecznie zminimalizować pochłanianie wody z zaprawy klejowej przez podłoże.

Jeśli dotyczą Ciebie wyżej opisane sytuacje – mamy dla kilka rad od marki Weber, która cały czas doskonali swoje produkty do prac glazurniczych. Marka Weber proponuje do tego specjalistyczne systemy. Poszczególne produkty z oferty dedykowane są do różnego typu podłoża, w tym podłoża trudnego. Są też dostosowane do specyficznych funkcjonalności obiektów budowlanych i ich pomieszczeń, w tym pomieszczeń wilgotnych i mokrych. Z pewnością służą do skutecznego stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Mało tego, marka Weber do prac glazurniczych oferuje różnego rodzaju kleje do płytek, preparaty gruntujące, masy silikonowe oraz zaprawy fugowe. Produkty marki Weber  charakteryzuje bardzo wysoka jakość, trwałość i łatwość zastosowania.

Polecane produkty marki Weber

Łatwymi w zastosowaniu produktami marki Weber do najróżniejszych typów podłoża są weber.prim 803 (Eurolan TG 5) oraz weber.tec 822 (Superflex 1).

weber.prim 803 (Eurolan TG 5) to jednokomponentowa warstwą sczepna, stworzona na bazie wolnej od rozpuszczalników dyspersji tworzywa sztucznego. Stosowana jest jako grunt powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych i warstwa sczepna o zwiększonej przyczepność na gładkich i niechłonnych podłożach w pomieszczeniach mokrych.

weber.tec 822 (Superflex 1)  jest płynną i w pełni elastyczną folią uszczelniającą na bazie dyspersji tworzyw sztucznych, do wykonywania hydroizolacji podpłytkowych. Weber.tec 822 przeznaczony jest do elastycznych, bezszwowych uszczelnień pod okładzinami z płytek. Preparat stosuje się w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych, na podłożach betonowych, jastrychach cementowych, tynkach tradycyjnych oraz na podłożu z cegły ceramicznej, silikatowej, na bloczkach gazobetonowychi keramzytobetonowych oraz na podłożach zawierających gips. Znajduje też zastosowanie przy tworzeniu systemu ogrzewania podłogowego.

Nie zapominaj o nadrzędnych zasadach układania płytek, które opisaliśmy! Tylko wtedy będziesz cieszyć się jakością podłogi w swoim domu lub mieszkaniu! Jeśli potrzebujesz więcej informacji wejdź na stronę marki Weberwww.netweber.pl.