Urządzamy małe mieszkanie – na co zwrócić uwagę?

Urządzenie mieszkania nie należy do najłatwiejszych zadań. Tym bardziej, jeśli ogranicza nas nieduży metraż. Jakie meble wybrać, żeby nasze cztery kąty były zarówno stylowe, jak i funkcjonalne? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Niewielkie mieszkanie może przysporzyć trudności w urządzaniu, jednak jednocześnie może też stanowić wyzwanie dla naszej kreatywności. Jak połączyć efekt wizualny z funkcjonalnością? Wystarczy zdecydować się na meble, które idealnie nadają się do niedużych pomieszczeń.

Mała sypialnia – jak urządzić?

Zacznijmy od sypialni, która w niedużych mieszkaniach często należy do najmniejszych pomieszczeń. Tymczasem chcielibyśmy zmieścić tam nie tylko łóżko i szafkę nocną, ale też garderobę i może niewielką biblioteczkę. Gdzie pomieścić wszystkie rzeczy? Rozwiązaniem może być łóżko z przestronną skrzynią, w której zmieszczą się nie tylko pościele, ale też np. ubrania sezonowe, z których nie korzystamy zbyt często. Wygodne łóżko sypialniane z materacem zapewni nam komfortowy sen, ale także dostarczy miejsca do przechowywania rzeczy. Wybierając szafę do sypialni, warto zdecydować się na wysoki model, który będzie sięgał blisko sufitu. W ten sposób zapewnimy sobie dodatkową przestrzeń do przechowywania, nie marnując cennego miejsca. Jeśli w sypialni planujemy kącik biurowy lub biblioteczkę, sprawdzoną metodą na oszczędność miejsca będą meble wiszące. Dzięki nim nie tracimy przestrzeni do poruszania się, a także wizualnie nie zagracamy pokoju. Więcej inspiracji dla każdego domu możesz znaleźć w katalogu producenta mebli EMWO Meble.

Jak zaplanować salon z aneksem kuchennym?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w małych mieszkaniach jest łączenie kuchni z salonem. W ten sposób nie tracimy miejsca na dodatkowe ściany, a wnętrze jest bardziej przytulne i przestronne. Warto jednak właściwie zaplanować rozstaw mebli w tym pomieszczeniu, np. żeby oddzielić część kuchenną od wypoczynkowej. Jak to zrobić? Kuchnia powinna być zaplanowana według tzw. trójkąta roboczego, dlatego najczęściej spotykanym ustawieniem mebli kuchennych jest klasyczny układ w kształcie litery “L”. W ten sposób część kuchenna zajmuje jeden narożnik pomieszczenia, natomiast pozostałe można zaaranżować na część wypoczynkową oraz jadalnię. Częstą praktyką, która ma na celu oddzielenie kuchni od salonu jest postawienie między nimi wyspy albo stołu. Obecnie największą popularnością wśród stylów wystroju wnętrz cieszy się skandynawski minimalizm, dlatego szczególnie polecamy ustawienie, gdzie jako rozdzielnik salonu i kuchni służą nowoczesne stoły i krzesła. Część jadalniana może znakomicie rozdzielać pokój, zachowując odpowiednie proporcje. W salonie optymalnym rozwiązaniem będzie sofa z funkcją spania, dzięki czemu goście będą mogli wygodnie przenocować.

Pokój dziecięcy – największe wyzwania

W małych mieszkaniach najtrudniej pomieścić się rodzinom z dziećmi. Może to być tym bardziej skomplikowane, jeśli dwójka pociech musi dzielić wspólny pokój. Jak zapewnić im najlepsze warunki? Wygodne, a przy tym świetnie nadające się do zabawy są łóżka piętrowe. Dzięki temu każde z dzieci otrzyma własną przestrzeń, którą może dowolnie zaaranżować. Pamiętajmy też, że każde z dzieci powinno mieć własną przestrzeń do nauki. Tutaj bardzo dobrze sprawdzają się biurka narożne, które można łatwo podzielić na dwóch użytkowników. Ważne, aby zapewnić pociechom kąt do realizowania ich zainteresowań. Jeśli lubią rysowanie, warto pomalować część ściany farbą tablicową, po której będą mogły swobodnie rysować. Z kolei kiedy uwielbiają czytać książki, stwórzmy im przytulny kącik do lektury w postaci fotela i dobrego oświetlenia.

Odwieź nas też na: