Założenie akwarium słodkowodnego krok po kroku

Fancy Red Gold Fish snacking on duck weed from the water surface

Pierwsze akwarium przysparza każdemu wiele emocji, ale może także stanowić wyzwanie dla początkujących akwarystów. Trzeba podjąć sporo ważnych decyzji, wybrać i kupić potrzebny sprzęt, aby potem wszystko złożyć w całość. Choć droga może wydawać się długa, efekt jest niesamowity. Oto kilka kroków, które musimy podjąć, jeśli pragniemy posiadać w naszym domu piękne akwarium.

Miejsce na zbiornik

Miejsce, w którym będzie stało akwarium słodkowodne ma ogromne znaczenie. Najlepiej wybrać kąt w pokoju, który nie jest nasłoneczniony i nie znajduje się w pobliżu kaloryfera. To zapewni, że w zbiorniku nie będą się masowo namnażały glony. Ważne, aby w pobliżu znajdowało się źródło prądu, ponieważ trzeba będzie podłączyć do niego kilka urządzeń zapewniających prawidłowe funkcjonowanie zbiornika. Akwarium nie powinno stać w miejscu często uczęszczanym, gdyż nawet chwila nieuwagi podczas przechodzenia koło zbiornika może wywołać spore problemy, np. jeśli się o niego zahaczy lub uderzy. Należy pamiętać, aby urządzenie nie było w zasięgu ręki małych dzieci lub zwierząt domowych.

Zbiornik

Rozmiar zbiornika uzależniony jest od ilości miejsca, które chcemy przeznaczyć na akwarium, a także od liczby i gatunków zwierząt, które mamy zamiar w nim hodować. Dla początkujących akwarystów dobrym zbiornikiem będzie taki o wymiarach od 54 l do 112 l. Na 5 litrów wody w zbiorniku przypada jedna rybka. Wzbrania się przepełniania zbiorników, to zaburza równowagę biochemiczną akwarium, a także naraża zdrowie ryb.

Załącznik:
w3X63evwvbjnrul.jpg

Akcesoria

Na samym początku warto zakupić podstawowe akcesoria, które pozwolą na założenie zbiornika oraz jego usprawnienie. Są to filtr, grzałka, termometr, podłoże, pokrywa z oświetleniem, pompka akwariowa, testy do wody oraz siatka do odławiania rybek. Ich działanie zapewni naszym rybkom korzystne warunki w momencie wpuszczenia ich do środka. Istotne jest, aby zbiornik dojrzał przez około 10 dni, zanim wpuścimy do niego ryby.

Założenie akwarium krok po kroku

W pierwszej kolejności należy umyć dokładnie pod bieżącą wodą akwarium, żwir i akcesoria. Żwir płuczemy w wodzie kilka razy, a potem zalewamy go gorącą wodą, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i drobnych organizmów. Po osuszeniu przesypujemy go na dno zbiornika. Następnie wlewamy wodę, może być to woda z kranu. Kolejnym etapem jest zamontowanie grzałki, termometru, filtra oraz uruchomienie ich. W takim zbiorniku woda zaczyna się oczyszczać oraz nabierać odpowiednie pH. Po kilku dniach możemy zasadzić rośliny i dolać resztę wody. Ostatnim etapem jest zamontowanie pokrywy oraz oświetlenia. Tak przygotowane akwarium dojrzewa przez 10 do 14 dni. Co jakiś czas warto sprawdzać pH oraz twardość wody i jej skład chemiczny za pomocą testów. Po osiągnięciu wymaganych parametrów, możemy stopniowo wpuszczać rybki.