Aranżacja ogrodu – od czego zacząć?

firma ogrodnicza Green Solutions

Zarówno zakładanie ogrodu od podstaw, jak i zmiana aranżacji istniejącego ogrodu mogą stanowić spore wyzwanie. Nieodpowiednie rozplanowanie prac oraz zła kolejność wykonywania poszczególnych etapów powoduje, że realizacja projektu wymaga ciągłych poprawek. Kierując się kilkoma zasadami można jednak uniknąć zbędnej pracy i skrócić czas potrzebny na stworzenie ogrodu. Podpowiadamy, jak zrealizować projekt ogrodu od podstaw!

Krok po kroku – przygotowanie aranżacji ogrodu

Przed przystąpieniem do prac na świeżym powietrzu należy odpowiednio zaplanować ich przebieg. Osoby chcące odmienić przydomową przestrzeń powinny tym samym stworzyć projekt aranżacji, która będzie wykonana na ich posesji. Pod uwagę należy wziąć wielkość działki, rozmieszczenie budynków i ogrodzenia. W planie warto uwzględnić pożądane położenie podjazdu, chodnika, czy tarasu.

Na opracowanym projekcie dobrze zaznaczyć rozmieszczenie małej architektury, a także ewentualnego oświetlenia. Warto zastanowić się także nad stylem ogrodu, gdyż będzie to miało wpływ na dobór roślin oraz elementów wykończeniowych. Planowanie ogrodu od zera musi uwzględnić także charakterystykę terenu. Dobrze wziąć pod uwagę wilgotność terenu, czy nasłonecznienie. W ten sposób prościej będzie można rozplanować położenie poszczególnych gatunków roślin, które do rozrostu potrzebują konkretnych warunków atmosferycznych.

Przygotowanie działki i rozmieszczenie roślin

Po przygotowaniu projektu przejść można do przekopania i wyrównania działki, a także ewentualnego rozprowadzenia instalacji elektrycznej. Przed posadzeniem roślin należy wykonać wszelkie prace związane z brukowaniem chodników, nasypywaniem rabat, kopaniem oczek wodnych, czy stawianiem altanek. W ten sposób uniknąć można przekopywania ogrodu po rozmieszczeniu roślin. Po wykonaniu prac związanych z oczyszczeniem i ukształtowaniem terenu, można przejść do zasadzania zieleni.

Wybór roślin należy uzależnić od umiejętności ogrodnika oraz warunków panujących w ogrodzie. Początkujące osoby powinny unikać szczególnie wymagających kwiatów i krzewów, które są mało odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Przy zasadzaniu drzewek i krzewów warto uwzględnić szybkość ich rozrostu. Należy dopasować ją do ilości dostępnego miejsca, pozwalając na swobodny porost. Podobna kwestia dotyczy kwiatów. Przy ich doborze warto sprawdzić warunki uprawy, ponieważ każdy z gatunków ma inne preferencje. Część roślin woli miejsca nasłonecznione, inne świetnie radzą sobie w zacienieniu i przy odpowiedniej wilgotności gleby. Na koniec warto zasiać trawnik, który dla lepszego wzrostu należy regularnie nawozić.

Projektowanie ogrodu pod okiem profesjonalistów

Osoby zakładające niewielkie ogrody zwykle same radzą sobie z ich projektowaniem i wykonaniem. Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy ogród ma zostać zaaranżowany w konkretnym stylu, bądź gdy jego wykonanie wymaga pozyskania materiałów i roślin z trudno dostępnych miejsc. W takim wypadku dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy oferują pełne wsparcie w projektowaniu oraz tworzeniu ogrodów. Usługi w tym zakresie świadczy między innymi firma ogrodnicza Green Solutions z Poznania, zajmująca się nie tylko zakładaniem, ale także pielęgnacją terenów zieleni na lokalnym rynku. Na czym polega współpraca?

Osoba zgłasza się do projektanta z prośbą wykonania aranżacji ogrodu. Nie musi mieć przy tym gotowego pomysłu, ponieważ specjalista sam zaproponuje mu konkretne rozwiązania. Ogród może zostać urządzony w wybranym stylu, bądź łączyć kilka z nich. Popularne w ostatnim czasie są ogrody leśne, japońskie, czy nowoczesne, którzy charakterystykę doskonale zna specjalista z firmy ogrodniczej. Po przygotowaniu projektu i zaakceptowaniu go przez inwestora następuje proces realizacji. Potencjalny klient nie musi sam zajmować się organizacją materiałów, zakupem roślin i wykonaniem prac, ponieważ przejmuje to na siebie firma ogrodnicza. Oprócz kompleksowego przygotowania zieleni, projektanci dbają o montaż oświetlenia, elementów małej architektury, a także tarasów i altanek. To spore ułatwienie dla osób, którym zależy na perfekcyjnym i bezproblemowym zaaranżowaniu swojego ogrodu.

Proces aranżacji ogrodu dobrze zacząć od zaplanowania prac. Dopiero po przygotowaniu wstępnego projektu warto przejść do prac ziemnych oraz zasadzania roślin. Aranżacją ogrodu można zająć się samodzielnie, bądź zlecić ją profesjonalistom. Projektanci z firmy ogrodniczej przejmują na siebie każdy z etapów opracowania i realizacji ogrodu, dając inwestorom czas na odpoczynek.