Czy można postawić znak drogowy przed domem, na terenie prywatnym?

Znaki drogowe stanowią informację o tym, jak powinniśmy się zachować w konkretnym miejscu, co wolno, a co jest zabronione. Powszechnie wiadomo również, że stawiane są one przez upoważnione instytucje i firmy. A jak sytuacja wygląda na terenie prywatnym? Poniżej o tym, czy można postawić znak drogowy przed swoim domem.

Czy można postawić znak drogowy przed domem?

Organizacją ruchu na terenie prywatnym zajmuje się jego właściciel bądź zarządca. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że może on postawić dowolny znak, bez uprzedniego otrzymania niezbędnych pozwoleń. Właściciel chcący postawić znak drogowy na swojej posesji musi zawnioskować o zgodę do odpowiednich organów zarządzających ruchem drogowym. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji, jest możliwość postawienia znaku drogowego na prywatnym terenie, np. przed domem.

A kto może na naszej posesji zamontować takie oznakowanie? Warto wiedzieć, że znaki drogowe montują firmy jak Unistop, które działają z poszanowaniem przepisów i legalnie mogą je stawiać. Korzystając z usług odpowiedniej firmy, ma się pewność, że będą one zamontowane właściwie, a same znaki zgodne są z obowiązującymi normami i wysokiej jakości.

Jakie znaki można postawić na terenie prywatnym?

Warto wspomnieć, że znaki, które chcemy postawić na prywatnej posesji, muszą być zgodne z tymi, które spotykamy w przestrzeni publicznej. Należy również wiedzieć, w jakich miejscach powinny zostać umieszczone i na jakiej wysokości, tak by były dobrze widoczne. Również z tych powodów zalecana jest współpraca z odpowiednimi firmami, które wiedzą, w jaki sposób takie oznakowanie powinno zostać zamontowane.

Ponadto należy wiedzieć, że nie na wszystkie znaki drogowe można uzyskać zgodę. Na prywatnej posesji najczęściej spotkać można takie oznakowania jak:

  • zakaz wjazdu,
  • teren prywatny,
  • zakaz parkowania.

Zgoda na postawienie znaku drogowego

Wnioskując o zgodę na postawienie konkretnego znaku drogowego, należy wskazać dokładny powód, dlaczego ma on się znaleźć na prywatnej posesji.Przykładowo uznać można, że jego obecność upłynni ruch czy też zwiększy bezpieczeństwo.

Co ważne, jeśli chcemy postawić znak drogowy na terenie, który graniczy z terenem gminnym, konieczne jest złożenie dodatkowego wniosku, również do starostwa. Bez tego nie uzyska się zgody na wprowadzenie oznakowania na swojej posesji.

Kara za nielegalne postawienie znaku

Postawienie znaku drogowego bez posiadania niezbędnego pozwolenia jest działaniem nielegalnym, za które można otrzymać karę. A co grozi właścicielowi posesji, który bez zezwolenia postawił na swojej działce np. znak zakaz wjazdu lub parkowania? Otóż grozić mu może mandat, a w skrajnych przypadkach nawet kara pozbawienia wolności. 

Jak widać, nie warto stawiać znaków drogowych na własną rękę, ponieważ konsekwencje mogą być dotkliwe. Stawialiście oznakowania na własnej posesji? Podzielcie się z nami Waszymi doświadczeniami w komentarzach!