Ikea wprowadza na rynek nowy, inteligentny dom

Firma Ikea najlepiej znana z mebli montażowych decyduje się na coś nowego – inteligentny dom. W szczególności ma rozpocząć produkcję linii połączonych produktów oświetleniowych zaprojektowanych tak, aby były proste, niedrogie i dostępne. Należą do nich żarówki, a także panele świetlne LED, które można wbudować w szafę Ikea lub sprzedawać jako samodzielne, mocowane na ścianie lub na suficie oprawy oświetleniowe.

Twój inteligentny dom

Wszystkie produkty będą komunikować się ze sobą przy użyciu wbudowanych radiotelefonów ZigBee – tego samego standardu stosowanego przez firmę Philips Hue, między innymi w podłączonej kategorii oświetleniowej. Po zsynchronizowaniu zapłonu z centrum Ikea ZigBee podłączonym do routera będzie można kontrolować światła z telefonu lub zaprogramować tak, aby włączyć i wyłączyć je automatycznie w ustalonych godzinach.

PROSTE, NIE DROGIE I DOSTĘPNE

Ceny w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii to tylko surowe konwersje z szwedzkich aukcji. Globalne wdrożenie wydaje się bardzo prawdopodobne z uwagi na różnorodność kształtów i rozmiarów żarówki, ale firma Ikea ma jeszcze potwierdzić, czy produkty te będą dostępne poza terytorium Europy.

Co ciekawe, jest to tak szeroki zespół, który oferuje tak wiele różnych sposobów dla konsumentów, którzy mogą być nowością w inteligentnym oświetleniu. Witryna Ikea nie daje żadnych wskazówek na to, że produkty te będą synchronizować się z większymi, inteligentnymi platformami domowymi, takimi jak: Wink, SmartThings, IFTTT, Apple HomeKit lub Alexa dla urządzeń do sterowania głosem, ale wszystko miałoby sens, gdyby szwedzki sprzedawca zdecydował się rozwinąć. Potencjał z pewnością tam jest, ale czy odniesie sukces zobaczymy wkrótce. Nawet bez tego rodzaju połączeń podczas startu, lineup nadal oferuje kilka intrygujących narzędzi. Na przykład, oprócz zautomatyzowania ich przyciemniania wiele świateł Trådfri może również zmieniać temperaturę barw pomiędzy ciepłym, żółtym blaskiem i cieplejszymi, niebieskimi, białymi światłami dziennymi. Zobaczcie sami:

Nowe produkty skupiają się na oświetleniu i powinny zacząć pojawiać się na pokazach Ikea już pod koniec marca 2017. W każdym razie będziemy bacznie obserwować poczynania nowości dla inteligentnego domu Ikea w Stanach. Po więcej zapraszamy tutaj.

Co sądzicie o takim nowoczesnym rozwiązaniu? Zapraszamy do dyskusji tutaj i na naszej stronie na facebooku.