Jak dobrać łóżko do sypialni aby długo służyło

Łóżko w sypialni odgrywa niezwykle istotną rolę. Odpowiednio dobrane zapewnia komfortowy odpoczynek w ciągu dnia, a w nocy sen. Ponadto, jako punkt centralny pomieszczenia, pełni funkcję dekoracyjną. Jak dobrać łóżko do sypialni, aby długo służyło?

Jak dobrać łóżko do sypialni, aby długo służyło?

Ze względu na to, że przeciętny człowiek przeznacza aż 1/3 życia na sen, wybór łóżka i materaca odgrywa kluczową rolę w kwestii jakości snu. Aby służyło nam długi czas, a jednocześnie zapewniało wygodę, musi spełniać kilka ważnych kryteriów, które dotyczą zarówno jego konstrukcji, funkcjonalności, jak i względów estetycznych. Warto mieć na uwadze nie tylko swoje potrzeby, ale również partnera, który dzieli z nami łoże. Wspólnie z nim podejmujemy decyzję w kwestii rozmiaru łóżka, materiału, z którego wykonany jest mebel oraz obicie, obecności albo braku zagłówka, a także stopnia twardości materaca. Te wszystkie czynniki mają ogromne znaczenie, dlatego nie można pominąć żadnego z nich.

Na co zwrócić uwagę, kupując łóżko do sypialni?

Pierwszym parametrem, jaki musimy wziąć pod uwagę przy wyborze łóżka, jest jego wielkość. Łóżko małżeńskie powinno mieć co najmniej 140×200 cm, choć wymiar ten stosuje się głównie w przypadku bardzo małych sypialni, gdzie większy mebel po prostu się nie zmieści. Na rynku dostępne są również rozmiary 160 x 200 cm, 180 x 200, a nawet i większe. Najpopularniejsze , a zarazem, optymalne jest łóżko mierzące 160 x 200 cm. Powierzchnia ta spokojnie zapewni wygodę dwóm osobom. Jednak przed ostatecznym wyborem rozmiaru weźmy pod uwagę nasz wzrost i partnera. Jeżeli jedna z osób mierzy co najmniej 190 cm, należy rozważyć zakup łoża małżeńskiego o długości 220 cm. Jeżeli mamy dzieci, które wędrują w nocy do sypialni, pomyślmy o szerokim łóżko np. 200 cm.  W drugiej kolejności określamy wysokość łóżka. Dobrze, abyśmy byli nieco wyżej od podłogi, ponieważ to właśnie na niej osadza się kurz. Ponadto, odpowiednia wysokość pozwala na swobodną wentylację materaca od spodu i przepływ powietrza. Zaleca się, aby wysokość miała co najmniej 40 cm.

Jakie łóżko do sypialni wybrać?

Jednym z podstawowych elementów łóżka do sypialni jest stelaż, który nie tylko gwarantuje komfortowy sen, ale również wydłuża żywotność materaca. Może być wykonany z płyty meblowej, co nie jest zalecane, oraz wykonany z listewek połączonych ze sobą taśmą. Drugie rozwiązanie jest znacznie lepsze. Zastanówmy się także nad tym, czy model ma posiadać zagłówek, czy nie. Element ten posiada wyjątkowe walory estetyczne, a dodatkowo zapewnia wygodę, gdy czytamy książkę lub oglądamy telewizje. Co więcej, chroni ścianę przed otarciami oraz zabrudzeniami. Jeśli kupujemy łóżko tapicerowane, zwróćmy uwagę na tkaninę obiciową. Wybierajmy te, które cechuje trwałość oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Na samym końcu wybieramy kolorystykę Tak jak przypadku wyboru innych mebli, tak i tutaj kierujemy się stylem, w jakim urządziliśmy sypialnie oraz kolorami, jakie w nim dominują. Pozwoli nam to stworzyć spójne wnętrze.