Jak dobrać najlepsze materiały wykończeniowe?

Wiele osób kupujących mieszkanie nie jest świadomych ogromu spraw, jakie trzeba załatwić w okresie wykańczania mieszkania. Lepiej wszystko zaplanować wcześniej, by cały remont przebiegał sprawnie i skończył się w terminie.

W pierwszej kolejności musimy wiedzieć, czego chcemy i jak szybko chcielibyśmy zakończyć prace remontowe. Z drugiej strony nie należy zapominać o tym, że ekipy remontowe świadczące usługi takie jak wykończenie pod klucz, mają zarezerwowane terminy na kilka miesięcy do przodu. W związku z tym już w momencie zakupu mieszkania powinniśmy rozpocząć poszukiwania ekipy remontowej. Im wcześnie zarezerwujemy termin, tym lepiej. Będziemy mieli pewność, że w momencie odbioru mieszkania od developera, ekipa szybko rozpocznie prace.

Czym się kierować przy wykończeniu mieszkania?

Odpowiedzią na to pytanie jest docelowe przeznaczenie mieszkania. Jeśli kupiliśmy mieszkanie „pod siebie”, warto rozważyć wyższy budżet na wykończeniemieszkania lub remont. Jeśli jest to mieszkanie zakupione z rynku wtórnego. Możemy bez wahania zainwestować w dobre podłogi, płytki łazienkowe oraz meble.

Jeżeli natomiast kupiliśmy mieszkanie jako inwestycję i chcemy po wykończeniu lub remoncie je wynająć, to warto rozważyć opcję zakupu tańszych materiałów. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy głównym atutem mieszkania nie jest metraż oraz jego układ, a lokalizacja. W takim przypadku możemy uznać, że opłaca się zainwestować w droższe materiały wykończeniowe, ponieważ inwestycja ma nam przynieść większy dochód z najmu, właśnie ze względu na prestiżową lokalizację. Docelowo najemcą mieszkania będzie, więc osoba, która doceni wysoki standard wykończenia i dopracowany design.

Jakie materiały najlepiej sprawdzą się przy wykończeniu pod klucz?

Firmy wykończeniowe oferujące usługę „pod klucz”, coraz częściej zapewnią nam obsługę całej inwestycji od momentu profesjonalnego odbioru mieszkania, aż do chwili ukończenia ostatnich prac. Przy wykończeniu pod klucz warto, poradzić się firmy, która będzie wykańczać nasze mieszkanie. Rzetelna ekipa z pewnością poleci dobre i trwałe materiały wykończeniowe.

Z pewnością warto przemyśleć przede wszystkim takie prace, które wykonujemy raz na kilkadziesiąt lat tj. rozwiązania dotyczące instalacji elektrycznej (punkty świetlne), albo przesunięcia ścian. Po drugie nie bez znaczenia jest fakt, jakimi materiałami zostaną pokryte ściany przed samym malowaniem. Im lepiej ściana zostanie przygotowana, tym lepszy i trwalszy będzie efekt, kiedy ściana będzie już pokryta farbą. Po trzecie, nie oszczędzajmy (w miarę możliwości finansowych) na takich materiałach, jak płytki czy podłogi. Dbajmy o to, by podłoże, na którym zostaną położone płytki oraz panele, było właściwie przygotowane To także wpływa na efekt końcowy.

Wykończenie mieszkania to szereg decyzji. Warto je podejmować z rozwagą, po konsultacji ze specjalistami.