Jak powinien być zabezpieczony wykop budowlany?

Wykopy na budowie to rzecz naturalna, ale również niebezpieczna. Prowadzenie zaawansowanych prac ziemnych jednoznacznie łączy się bowiem z ryzykiem osunięcia się ziemi, niebezpiecznego upadku, złamania czy nawet śmierci. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca pracy. W poniższym artykule przedstawiamy więc, jak powinien być zabezpieczony wykop budowlany.

Wykopy budowlane zabezpieczone przed osunięciem

Planując kopanie lub przenoszenie większych ilości ziemi, nie można zapomnieć o tym, że powstałe wykopy i nasypy należy odpowiednio zabezpieczyć. Szczególnie istotne jest staranne prawidłowe zabezpieczenie wyrobiska, w którym następnie prowadzone będą dalsze prace. Profesjonalne zabezpieczenie wykopów z pomocą różnych technologii może okazać się niezbędne, na przykład podczas naprawy konstrukcji fundamentów czy wzmocnienia i uszczelnienia ścian wyrobiska. Najpopularniejszymi sposobami, na zabezpieczenie wykopów budowlanych, są ściany szczelinowe, rozpory stalowe, gwoździe gruntowe czy obudowy berlińskie.

Ogrodzenie wykopu budowlanego

Oczywiste jest, że wykopy budowlane potrafią być nawet bardzo głębokie. Przypadkowe wejście na teren budowy lub nieostrożne zbliżenie się do dołu, może więc doprowadzić do katastrofy. Właśnie dlatego tak istotne jest odpowiednie ogrodzenie i zabezpieczenie wyrobisk. Ochronę tego rodzaju najlepiej podzielić na ogólne wygrodzenie całego placu budowy, a następnie samych wykopów budowlanych. Wokół całego miejsca pracy dobrze jest postawić wysokie i solidne zapory, na przykład metalowe siatki lub barykady. Dadzą one większą pewność, że osoby niepowołane nie wejdą na budowę.

Podczas prac ziemnych, często zachodzi potrzeba wykonania dość głębokich, nawet całkowicie pionowych wykopów budowlanych. Są to miejsca szczególnie niebezpieczne, które wymagają dodatkowej ochrony. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie głębokich wykopów, jest zamocowanie solidnej metalowej siatki w powstałych wlotach.

Poprawne oznakowanie wykopu budowlanego

Prowadząc prace ziemne, nie można zapominać o klarownym oznaczeniu potencjalnie niebezpiecznego miejsca. Oprócz dokładnego ogrodzenia warto pamiętać o znakach ostrzegawczych przy wejściu na plac budowy oraz przy samych wykopach. Najlepiej sprawdzą się tu wyraźne żółte tablice z czarnymi napisami. Taki dobór kolorów sprawi, że ostrzeżenia będą widoczne nawet za dnia.

Dokładne oświetlenie wykopu budowlanego

Nie można zapominać, że niebezpieczne pionowe wykopy budowlane nie znikają wraz z zapadnięciem zmroku. Właśnie dlatego, dla jeszcze lepszego zabezpieczenia, warto dołożyć wszelkich starań, aby miejsce budowy było oświetlone, wystarczy ustawić punktowe oświetlenie LED przy każdym wyrobisku.

Zastanawiając się więc, jak powinien być zabezpieczony wykop budowlany, warto zwrócić uwagę na cztery główne kwestie. Przede wszystkim dobrze jest zadbać, aby sama ziemia została odpowiednio zabezpieczona przed osunięciem. Warto także dodatkowo ogrodzić i oznaczyć miejsce pracy. Dla zachowania bezpieczeństwa także w nocy wyrobiska powinny być również dobrze oświetlone.