Jak samodzielnie stworzyć niepowtarzalny stroik dekoracyjny? Wykorzystaj te kwiaty!

Stroiki dekoracyjne, które można ustawiać na grobie, to jeden z najpiękniejszych sposobów na upamiętnienie bliskich zmarłych. Kwiaty, nawet te sztuczne, niosą ze sobą głęboką symbolikę, a do tego są po prostu ładne. Gotowe stroiki można kupić nawet przy cmentarzu, jednak, zamiast sięgać po oklepane i powtarzające się wzory, warto stworzyć swoją własną wiązankę. Samodzielny dobór sztucznych roślin pozwoli stworzyć wyjątkową dekorację, która będzie robić ogromne wrażenie.

Co przyda się do stworzenia stroika dekoracyjnego?

Przy tworzeniu stroika na grób sztuczne kwiaty będą podstawą, jednak najpierw trzeba wyposażyć się w pozostały sprzęt. Do wieńca potrzebne są:

  • sztuczne rośliny, w tym kwiaty i liście lub sztuczne gałązki ozdobne (zob. https://zniczefenix.pl/figury-ozdoby-stroiki-wianki/),
  • gąbka florystyczna, którą należy namoczyć w wodzie,
  • miska lub doniczka, w której ustawiony będzie stroik,
  • dodatkowe dekoracje, na przykład wstążki lub ozdobne druciki,
  • sekator, nożyczki lub nóż.

Samo stworzenie takiego stroika nie jest czymś trudnym. Kiedy zbierze się już wszystkie niezbędne rzeczy, to idealny czas, aby pomyśleć nad kompozycją. Zaplanowanie ułożenia kwiatów i innych dekoracji ułatwi dalszy proces i sprawi, że cały wieniec będzie wyglądał schludniej. Kiedy pomysł jest gotowy, można przystąpić do tworzenia. Najpierw należy dopasować swoją gąbkę do miski, wystarczy dociąć ją nożyczkami, a potem zmoczyć i włożyć naczynia. Warto pamiętać, że jeżeli miska nie jest zbyt ciężka, to można podsypać ją piaskiem, aby nie przesuwała się na wietrze.

Następnym krokiem będzie wbijanie elementów dekoracyjnych, warto zacząć od dodatków takich jak liście czy gałązki, a dopiero potem użyć kwiatów. Należy zrobić to tak, aby w miarę możliwości przysłonić całą gąbkę. Ostatnim elementem jest dodanie dekoracji, mogą to być przeróżne wstążki, sznurki czy druciki, które uzupełnią całą kompozycję. Gotowy stroik dobrze jest zabezpieczyć odpowiednim lakierem, aby bez problemu przetrwał w trudnych warunkach pogodowych.

Po jakie kwiaty warto sięgnąć, aby stroik wyglądał niepowtarzalnie?

Sztuczne kwiaty to serce takiego stroika, dlatego ich wybór jest niezwykle ważny. Aby stworzyć wyjątkową kompozycję, warto sięgać po pojedyncze sztuki. Dzięki temu można je dowolnie mieszać i układać, a wiązanka staje się unikalna. Kwiaty warto dobierać do pory roku i okazji. Wiosną czy latem świetnie sprawdzają się kalie, które symbolizują delikatność, subtelność i czystość. Dobrze jest wybrać te w kolorach pomarańczu czy różu, aby nieco rozświetlić cały stroik.

W dni zimowe czy jesienne lepiej sprawdzą się kolory przygaszone, którym nie będą straszne deszcze czy śniegi. Idealnym wyborem będą gałązki storczyka, szczególnie te w kolorach zieleni i niebieskich. Takie odcienie podkreślą unikalność wiązanki, a sam storczyk wygląda niezwykle elegancko. Kwiaty do stroika dekoracyjnego powinny być dobrane tak, aby wyglądać dobrze, a jednocześnie oddawać te uczucia, którymi darzyło się bliską osobę.