Kołdra i poduszka dla alergika – jak wybrać?

Osoby borykające się z alergiami doskonale wiedzą, jak bardzo muszą na siebie uważać. Nawet najmniejszy kontakt z alergenem może doprowadzić do reakcji i pojawienia się przykrych dolegliwości. Szczególnym problemem staje się wybór odpowiedniej pościeli. Zarówno poduszka jak i kołdra dla alergika powinny spełniać określone standardy. Wobec tego, w jaki sposób je wybierać?

Kołdra dla alergika – jaka powinna być?

Cierpiąc na różnego rodzaju alergie z pewnością świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, że alergeny znajdują się dosłownie wszędzie. Nieodpowiednio dobrana pościel staje się siedliskiem roztoczy, które mogą doprowadzić do pojawienia się przykrych dolegliwości. Wobec tego w jaki sposób powinna zostać dobrana kołdra dla alergika? Otóż obecnie, coraz większą popularnością cieszą się kołdry antyalergiczne, które zaprojektowane zostały w taki sposób, by nie przyciągać roztoczy i nie uczulać. Niemniej jednak przy wyborze kołdry dla alergika warto zwrócić uwagę także na:

  • poszycie – powinno być ono wykonane z materiału silikonowego lub bambusowego, gdyż posiadają one antyalergiczne właściwości;
  • wypełnienie – najczęściej uczula – niestety – wypełnienie naturalne jak np. puch czy pierze. Wobec tego, kołdry dla alergików powinny posiadać wypełnienie sztuczne – najlepiej silikonowe.

Kołdry antyalergiczne spełniają powyższe warunki. Co więcej, ich główną zaletą jest to, że nie gromadzą one zarówno kurzu jak i roztoczy. Wobec tego stają się one całkowicie bezpieczne dla osób borykających się z alergiami. Warto jednak mieć na uwadze to, że wybierając kołdry antyalergiczne powinniśmy zwracać uwagę na ich jakość. Z pewnością nikt z nas nie chce, by kołdra nie nadawała się do użytku już po kilku miesiącach. Warto więc zwrócić uwagę na takie detale, a z kołdra antyalergiczna powinna sprostać naszym oczekiwaniom.

Jak wybrać poduszkę dla alergika?

Nie da się ukryć, że sama kołdra nie jest wystarczająca do tego, by zapewnić sobie komfortowy i zdrowy sen. Potrzebujemy również poduszki, która musi zostać odpowiednio dopasowana do potrzeb alergików. Wobec tego, na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze? Otóż trzeba sobie jasno powiedzieć, że poduszka dla alergika powinna być dobierana na takich samych zasadach jak kołdra. Nie powinna ona posiadać naturalnego wypełnienia, które jest źródłem alergenów. Warto zwrócić uwagę w szczególności na poduszki z poszyciem z materiału bambusowego. Tkanina ta jest w pełni naturalna, a dodatkowo posiada właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Z pewnością więc taka poduszka powinna zagwarantować alergikom zdrowy i spokojny sen, bez uporczywych dolegliwości.

Poduszka i kołdra dla alergika wymagają pielęgnacji

Nie można zapomnieć o tym, że nawet poduszka i kołdra dla alergika mogą szybko stracić swoje właściwości, jeśli nie będziemy o nie odpowiednio dbać. Okazuje się, że pościel antyalergiczna wymaga regularnego prania z wykorzystaniem odpowiednich środków – również bezpiecznych dla alergików. Co więcej, pościel powinna być często wietrzona i zmieniana, by do minimum ograniczyć gromadzenie się roztoczy i alergenów w jej wnętrzu.