4 powody dlaczego warto robić rękodzieło

Rękodzieło to  wyrób wytworzony w sposób nieprzemysłowy, wykonany metodą “zrób to sam” i jak się z języka angielskiego przyjęło “Do it yourself ” czyli DIYDlaczego warto tworzyć rękodzieło opowie zespół Oplotki, słynący z kreatywności i wielkiej pasji do rękodzieła.

1. Moda na rękodzieło w dekoracji wnętrz

Aktualne trend w dekoracji wnętrz mocno nawiązują to klimatów boho. Moda na monochromatyczne wnętrza po mału przemija dając szansę zaistnieć wnętrzom przesyconym kolorem, teksturą. Tu właśnie może znaleźć swoje miejsce rękodzieło. Dekoracje wykonane metodą zrób to sam nadają niepowtarzalny charakter wnętrzom. Najmodniejsze wśród dekoracji z rękodzieła są makrama, szydełkowe i zrobione na drutach dodatki, tkane makatki, haft.

2.  Wysokie ceny rękodzieła

Rękodzieło jest stosunkowo drogą formą dekoracji wnętrz. Z czego wynikają wysokie ceny?  Za wysokimi cenami rękodzieła stoją drogie materiały i czas potrzebny do wykonania. Rękodziało można nazwać sztuką, a dzieła sztuki są drogie.

3. Alternatywa w postaci „sieciowych” ozdób

Sieciowe ozdoby są tańsze, ale powtarzalne i zrobione z materiałów, których pochodzenia nie znamy i w warunkach nie zawsze czystych etycznie. Dla wielu rękodzieło jest formą wyrażenia siebie, swojej niepowtarzalności. Obserwując trendy aranżacji wnętrz dostrzec można tendencje do odbiegania od utartych rozwiązań stylów aranżacji wnętrz. Rzadko kto chce mieszkać w takich samych wnętrzach, z takimi samymi dekoracjami  jak wszyscy. Widoczna jest chęć wyróżnienia się. Tu z pomocą mogą przyjść dekoracje zrobione własnoręcznie. Inne niż te sieciowe, niepowtarzalne.

4. Możliwość zrobienia ozdób samemu

Możliwość zrobienia dekoracji samemu daje niesamowitą satysfakcję oraz poczucie samorealizacji. Wspaniałym uczuciem jest poczuć zachwyt innych nad wykonaną samemu dekoracją. Latami może cieszyć oko i przywoływać dobre wspomnienia.

5. Rękodziało jako terapia walki ze stresem

Stres jest nieodzownym elementem życia w XXI wieku. Pęd życia, walka o przetrwanie to wszystko wpływa na poziom i jakość życia. Długotrwały stres ma destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie człowieka i jego zdrowie. Dlatego warto podjąć kroki w celu niwelowania stresu. Metod do walki ze stresem jest bardzo wiele, jedną z nich jest właśnie wykonywanie rękodzieła. Prace manualne pomagają się wyciszyć, zatrzymać na chwilę i odetchnąć. Do tego wspomniane wcześniej uczucie satysfakcji i samorealizacji. Korzyści płynące z rękodzielnictwa – sprawność, zadowolenie, sprawczość, oszczędność,pasja, rozwój, terapia, uważność.

Oplotki – wesoła grupa rękodzielniczek

Oplotki to wesoła grupa zaprzyjaźnionych rękodzielniczek, które obecnie stacjonują w Poznaniu, spotkać je można także w wielu kawiarniach i miejscach przestrzeni publicznej w Poznaniu i nie tylko. Zajmujemy się tak produkcją rękodzieła głównie do wnętrz, jak i organizacją warsztatów, podczas których uczymy jak szydełkować, tkać, makramować, robić na drutach, wyrabiać biżuterię z miedzi i koralików, przerabiać rajstopy w ramach ruchu zero waste i filcować. Do współpracy zapraszamy rękodzielników z przeróżnych dziedzin: kaligrafów, rzeźbiarzy, scrapbookowców, a także osoby, które są chętne, by podzielić się swoją pasją, wiedzą i umiejętnościami z innymi.

Wspólnie stworzyłyśmy stowarzyszenie, by móc angażować się w przeróżne akcje społeczne i w współpracować z innymi organizacjami.

Oferta firmy Oplotki, która zaprasza na warsztaty szydełkowania, makramy, tkania, zaplatania oraz przerabiania rajstop, by dać im drugie, piękniejsze życie. Możliwość warsztatów on-line dla tych, którzy mieszkają dalej.

Więcej informacji:  https://oplotki.pl