Piła ukośnica – charakterystyka, zastosowanie i kryteria wyboru

Piła ukośnica, którą nazywamy również ukosówką lub kapówką, to szczególny rodzaj pilarki tarczowej, przystosowany do bardzo precyzyjnego przycinania elementów drewnianych, metalowych lub wykonanych z tworzyw sztucznych. Dowiedz się, czym charakteryzuje się to narzędzie, a także gdzie znajduje swoje zastosowanie i czym kierować się w czasie wyboru odpowiedniej ukośnicy.

Piła ukośnica – czym się charakteryzuje?

W ogólnym uproszczeniu ukośnica składa się z piły tarczowej, która umieszczona jest na ruchomym ramieniu. Ramię z kolei znajduje się na blacie roboczym. Ukośnica ma bardzo podobne zastosowanie jak zwykła pilarka stołowa, jednakże jej specyfika gwarantuje znacznie szerszą funkcjonalność. Na czym polegają różnice pomiędzy ukośnicą i zwykłą pilarką stołową?

  • Precyzja cięcia w przypadku ukosówek jest znacznie większa, dlatego też wykorzystuje się do przycinania elementów, które po montażu mają być widoczne – mowa tu na przykład o boazerii lub różnych elementach dekoracyjnych, np. ramach obrazów.
  • Ukośnice, jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają cięcie obrabianych elementów pod kątem, dzięki czemu przeznaczone są do wykonywania bardziej złożonych projektów.
  • Pewnym ograniczeniem w stosunku do ręcznych wyrzynarek jest to, że z pomocą ukośnicy nie można wycinać dowolnych kształtów, ale jedynie ciąć elementy wzdłuż linii prostej.

Do jakich prac wykorzystuje się piły ukośnice?

Funkcjonalność ukosówek oraz bardzo wysoka precyzja cięcia pozwalają wykorzystywać te narzędzia w szeroko pojmowanej stolarce, w tym również przy projektach wymagających większej złożoności  i estetyki, np. przy wykonywaniu elementów ozdobnych. Wszędzie tam, gdzie miejsce cięcia będzie zasłonięte, można wykorzystać ręczne wyrzynarki (np. panele podłogowe w miejscu przykrycia listwą).

Piła ukośnica to narzędzie niezbędne podczas wykonywania takich elementów, jak:

  • ramy okienne,
  • schody i balustrady,
  • elementy umeblowania,
  • drewniane elementy zdobnicze.

Jest to tylko kilka przykładów zastosowania ukosówek. Z powodzeniem znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest duża precyzja cięcia oraz możliwość przecinania elementów pod kątem – elementów wykonanych nie tylko z drewna, ale też z metali i tworzyw sztucznych.

Wybieramy ukośnicę – czym się kierować?

Pierwszą rzeczą, jaką musisz wziąć pod uwagę przy wyborze ukośnicy, jest kąt cięcia. Zwykłe kapówki umożliwiają cięcie pod kątem w zakresie 45-90 stopni, co oznacza, że przy realizowaniu bardziej złożonych projektów konieczne będzie obracanie detalu na stole roboczym. Aby tego uniknąć, wybierz ukośnicę dwustronną, której zastosowanie umożliwia przecinanie w znacznie większym zakresie kąta.

Zwróć uwagę na to, aby Twoja ukośnica zawierała posuw. Ta funkcja pozwala przecinać dłuższe elementy, zachowując idealnie prostą linię cięcia. Większa moc i możliwość regulacji prędkości obrotowej pozwalają pracować z szerokim spektrum materiałów. Wybierając ukośnicę, stawiaj na sprawdzonych producentów, którzy gwarantują odpowiednio wysoką jakość, a także funkcjonalność i długą żywotność narzędzi.

Odwieź nas też na: