Projekt domu dla każdego

Wybierając wymarzonego projekt domu musimy zastanowić się, jakie są nasze priorytety, co jest dla nas najważniejsze, jak lubimy spędzać czas i jaki model rodziny jest dla nas idealny. Budując dom, zakładamy, że będzie on służyć nam na lata i być może stanie się domem rodzinnym kilku pokoleń. Dlatego wybór projektu powinien być przemyślany.

Dom rodzinny z dziećmi

Nie możemy przewidzieć wszystkiego, lecz planując budowę domu musimy uwzględnić nasz stan rodzinny. Dom powinien być wygodny i funkcjonalny i musi zaspokaja potrzeby każdego z jego mieszkańców. Co to znaczy? Na przykład gdy dzieci są małe, ich sypialnia powinna znajdować się obok sypialni rodziców.

Małe dziecko musi mieć świadomość, że obok jest któreś z rodziców i to nie tylko w dzień, ale i w nocy. To jest podstawowy element kształtowania się poczucia bezpieczeństwa u dziecka, co w ogromnym zakresie wpływa na dorosłe życie człowieka.

Przykładem może być projekt Z293 (AD84), gdzie na piętrze usytuowano trzy sypialnie, przy czym jedna z nich z wyjściem na taras łączy się z inną mniejszą, którą można przeznaczyć dla malucha. Przy otwartych drzwiach usłyszymy każdy niepokojący dźwięk z pokoju dziecięcego.

W następnych latach dorastającemu człowiekowi należy zapewnić własny pokój, dlatego w domu powinno znaleźć się tyle pokoi, aby każde dziecko miało swoją prywatną przestrzeń, swój azyl i swoją bezludną wyspę.

Świetnym rozwiązaniem może być wygodny i nowoczesny dom według projektu UA35 (IU22). Wyraźnie rozdzielony na dwie części (strefy) z dwiema łazienkami i sauną. Z dorastającym nastolatkiem ciężko nieraz wytrzymać, toteż dobrze, gdy ma również swoją łazienkę, co w tym projekcie uwzględniono perfekcyjnie.

Miejsce dla seniorów

Jednak dom rodzinny może być również domem dwu a nawet trzypokoleniowym. Bywa, że z nami mają zamieszkać dziadkowie, wówczas nasz projekt wymarzonego domu powinien uwzględniać i taką ewentualność. Należy starszym domownikom zapewnić spokój i bezpieczeństwo a także sprawić, że nie będą czuli się odrzuceni.

Świetnym sposobem będzie zapewnienie im oddzielnego segmentu czy części domu z przylegającą osobną łazienką a być może i osobnym wejściem z ogrodu i małym prywatnym tarasem. Starszym ludziom powinniśmy zapewnić spokój, więc najlepiej gdy ich mieszkanie znajduje się z dala od pokoi młodzieży i koniecznie na parterze z uwagi na uciążliwość pokonywania schodów, która może ograniczać osoby starsze.

Dom rodzinny czyli wielopokoleniowy to dom, w którym każdy członek rodziny czuje się w nim dobrze. Przykładem może być projekt, w którym zaplanowano wygodne mieszkanie dla trzech osób a oprócz tego cały segment dla rodziców. BS-12 WARIANT 1, DWULOKALOWY (JA31) to idealne rozwiązanie tzw. senioratką, która składa się z dwóch pokoi, aneksu kuchennego i węzła sanitarnego.

Praca w domu

Zwłaszcza w obecnej dobie pandemii dom staje się miejscem pracy i nauki oprócz swojej podstawowej mieszkalnej funkcji. Wymaga to przeznaczenia specjalnego pokoju w biuro, co zresztą niektóre projekty z góry wyznaczają.

Gabinet w domu powinien być usytuowany jak najdalej od ogólnodostępnej strefy dziennej domu ze względu na konieczność skupienia się w czasie wykonywania pracy umysłowej jak w projekcie ALION 2M Z WYKUSZEM (IT81)
Problemem może być sytuacja, gdy dwoje domowników musi większość pracy wykonywać w domu. Wtedy należałoby wygospodarować drugi pokój na ewentualne biuro. Najlepiej jednak z góry przewidzieć taką sytuację.

Super idealnym rozwiązaniem byłoby osobne wejście z zewnątrz do biura czy gabinetu. Praca w domu jednak to nie tylko praca umysłowa przy komputerze, ale na przykład drobna produkcja rzemieślnicza czy poligraficzna, które wymagają oddzielnej pracowni. W tym przypadku również nie ma problemu, gdyż można na nią przeznaczyć część strychu lub werandy albo garażu.

We wskazanym projekcie (ALION 2M Z WYKUSZEM) pracownię można usytuować na strychu zajmując jego część z powierzchni 27,99 m2. W każdym razie planując budowę musimy wziąć pod uwagę i takie warianty.


Dom otwarty dla gości

Jeżeli lubimy gości i bujne życie towarzyskie, wybierzmy projekt z pokojami gościnnymi. Nie ma nic bardziej żenującego jak udostępnianie gościom swojej sypialni. Lepszym pomysłem, lecz bardzo krępującym dla odwiedzających nas, jest nocleg w salonie na sofie.

Powinniśmy jednak pomyśleć o pokoju gościnnym, najlepiej na parterze, gdzie powinna też znaleźć się oddzielna łazienka. Zapewnimy w ten sposób gościowi pewną prywatność a sobie poczucie zadowolenia z powodu zachowania zgodnego z zasadami dobrego tonu. Przykładem projektu z pokojem gościnnym jest REMIZ II Z GARAŻEM 1-ST.[A]NA PALIWO STAŁE (HJ97).