Przede wszystkim łóżko i poduszki

Problemy z zasypianiem to tylko jeden z elementów trudnej wbrew pozorom sztuki efektywnego wysypiania się. Kluczem do zdrowego i prawdziwie regenerującego organizm snu jest odpowiednia pozycja we śnie, dobrze dobrane łóżko, materac, pościel, odpowiedni klimat w sypialni i przede wszystkim nastrój, z jakim dana osoba kładzie się spać. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna dla ludzkiego zdrowia i skutecznego funkcjonowania na co dzień jest odpowiednia higiena snu. Podpowiadamy, jak o nią zadbać.

  1. Przede wszystkim: łóżko i poduszki
  2. Dobry klimat
  3. Wyczyść głowę

Przede wszystkim łóżko i poduszki

Wbrew pozorom od stylistyki łóżka dużo ważniejsze jest to, aby miało ono odpowiedni materac. Warto zadbać, aby łóżka tapicerowanelub inne modne dzisiaj propozycje zawierały dobrze dobrany do potrzeb ciała materac. Wbrew pozorom nie powinien on być zbyt miękki, ponieważ wcale nie ułatwia to wysypiania, a na dodatek sprzyja powstawaniu wad postawy. Najlepszym rozwiązaniem jest materac bonnellowy lub lateksowy, który dostosowuje się do kształtu ciała. Jak podkreślają specjaliści Senpo, nie można także zapominać o odpowiednio regularnym jego czyszczeniu. Pokrowiec powinien być regularnie prany, natomiast materac powinno się odkurzać i wietrzyć.

Równie ważna jak materac jest odpowiednio dobrana do łóżka pościel. Chodzi przede wszystkim o poduszki. Nie powinny być one ani za wysokie ani za miękkie. Kluczem wyboru powinna być tutaj pozycja przyjmowana w trakcie snu:

  • osoby śpiące na boku powinny wybierać wysokie poduszki
  • osoby śpiące na plecach powinny wybierać średnie i niskie poduszki
  • osoby śpiące na brzuchu powinny wybierać jak najniższe poduszki.

Kołdry w sklepie Senpowystępują w wielu wersjach, natomiast należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich zdolność utrzymywania ciepła przy jednoczesnej przepuszczalności powietrza. To bardzo ważna zaleta kołder z nowoczesnych tworzyw sztucznych, które przy tym są lekkie, nie uczulają i sprawiają, że śpiący czuje się pod nimi komfortowo. Można oczywiście wybrać również bardziej naturalne rozwiązania (jak na przykład z bambusa). Warto koniecznie zadbać zaś o to, aby z naturalnych włókien wykonane były poszewki na kołdrę i poduszki.

Dobry klimat

Odpowiednie łóżko, mater, pościel to jednak nie wszystko. Równie ważne, jak wszystkie wymienione tutaj elementy, jest klimat w sypialni. Chodzi przede wszystkim o jakość powietrza, jakim człowiek oddycha podczas snu. Szczególnie w sezonie grzewczym jest ono zbyt suche, natomiast właściwie przez cały rok jest zanieczyszczone drobinkami kurzu oraz innych zanieczyszczeń dostających się do domu wraz ze świeżym powietrzem. Dobrym rozwiązaniem jest oczyszczacz i nawilżacz powietrza (można znaleźć urządzenia 2w1), które pozwalają zadbać o odpowiednią jakość powietrza.

Wyczyść głowę

Sklep Senpo oferuje bardzo szeroki wybór łóżek, materaców, pościeli i innych akcesoriów do sypialni. Specjaliści stamtąd podkreślają jednak, że wyposażenie sypialni to jeszcze nie wszystko. Do snu należy się przygotować. Nie jeśli przed snem co najmniej dwie godziny, stopniowo się wyciszać, wypić relaksujące zioła. Trzymanie telefonu w ręku do ostatniej sekundy przed zaśnięciem także nie sprzyja regeneracji. Podobny efekt ma także praca do późnych godzin nocnych przed komputerem i natychmiastowe wejście do łóżka po jego zakończeniu. Zachowanie odpowiedniej higieny snu jest często trudne, natomiast warto o nią zadbać, ponieważ ma ona wpływ na skupienie, koncentrację i energię do działania przez cały następny dzień.