Urządzamy mieszkanie w stylu retro

Hygge concept with man legs in wool socks near burning fireplace

Styl retro od kilku lat niezmiennie króluje w świecie aranżacji wnętrz. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim oryginalnością, ekstrawagancją i niezwykle bogatą paletą kolorystyczną. W jaki sposób najlepiej wykorzystać go przy urządzaniu naszego mieszkania? Podpowiadamy.

Jakie meble sprawdzą się w stylu retro?

Retro najlepiej wyraża się poprzez meble. Na co zwrócić uwagę podczas ich kupowania?

Oryginalność i różnorodność

Poszukując sprzętów, które podkreślą kultowy charakter naszego wnętrza, pamiętajmy, by wybierać tylko te odznaczające się prawdziwą oryginalnością i wyrazistością. Zadaniem tego rodzaju mebli jest przyciąganie wzroku, a czasem nawet szokowanie naszych gości. Najważniejsze jednak, by fotele, szafki czy komody charakteryzowały się niebanalnymi kształtami i awangardowymi kolorami oraz żeby stanowiły ciekawą ozdobę całego mieszkania.

Warto również zwrócić uwagę na różnorodność naszych sprzętów – wszelkie kanapowe komplety, dopasowane zestawy stołowe czy sztampowe szafy nie mają wstępu do przestrzeni retro. Tutaj zamiast perfekcyjnie dopasowanych przedmiotów, lepiej zaprezentują się kontrastujące ze sobą meble, które przywołają na myśl szalone lata 50. i 60. ubiegłego stulecia.

Z jakiego tworzywa powinny być wykonane meble?

Najbardziej powszechnymi tworzywami wybieranymi podczas aranżacji retro są drewno, szkło oraz mosiądz. Tego rodzaju materiały najlepiej sprawdzają się przy większości mebli i doskonale komponują się z kolorowymi dodatkami z minionej epoki. Podczas urządzania mieszkania nie wolno nam również zapomnieć o uwielbianym w tamtym czasie plastiku – przedmioty z niego wykonane dodają wnętrzu charakteru popularnego wówczas kiczu.

Kolory i dodatki z epoki dzieci kwiatów

Kolory i dodatki to niezwykle istotne elementy stylu retro. W jaki sposób dopasować je do naszego mieszkania?

Jakie kolory wybrać?

Zastanawiając się nad doborem kolorów, najlepiej postawmy na zgniłe zielenie, ciepłe czerwienie, musztardową żółć, brudne pomarańcze oraz czekoladowe brązy. W naszym oldschoolowym wnętrzu dobrze sprawdzą się również mocne róże, fiolety i turkusy.

Jak dobrać dodatki?

Dobierając dodatki, skupmy się na przedmiotach ozdobionych geometrycznymi deseniami oraz motywami roślinnymi – tego rodzaju wzory doskonale zaprezentują się zwłaszcza na zasłonach, poduszkach i dywanach. Oprócz tego przyozdóbmy również ściany – powieśmy na nich oryginalne plakaty, które pozwolą nam wrócić do czasów dzieci kwiatów. 

Pamiętajmy o umiarze

Choć estetyka retro skłania do przesady i ekstrawagancji, to podczas aranżacji mieszkania nigdy nie wolno nam zapominać o umiarze. Pamiętajmy, że wnętrze, w którym znajduje się zbyt wiele kolorów i wymyślnych dodatków zamiast stylowego, staje się po prostu nieładne.

Przytulna atmosfery w retro stylu

Oprócz odjazdowego designu retro charakteryzuje się również wyjątkowo przytulną atmosferą. W pomieszczeniach urządzonych w tym stylu zazwyczaj panuje klimatyczny nastrój, który sprawia, że czujemy się naprawdę bezpieczni i odprężeni. W jaki sposób upewnić się, że taka atmosfera zapanuje także w naszym wnętrzu? Postawmy na piece kaflowe, które nie tylko świetnie sprawdzają się jako dodatkowe urządzenia grzewcze, ale również wspaniale wpisują się w estetykę lat 50. i 60. XX wieku. Piece kaflowe to najlepszy wybór dla wszystkich wielbicieli stylu retro, którzy marzą o ciepłym i nastrojowym mieszkaniu.