Zasady zawierania umowy developerskiej

Business people shaking hands to confirm deal

Nabywcy nieruchomości, a w szczególności mieszkań, bardzo chętnie decydują się na zakup u deweloperów. Nierzadko też podejmują decyzję o zainwestowaniu w nieruchomość, która jeszcze nie powstała, i wtedy zawiera się umowę deweloperską. Czym jest taka umowa?

Umowa deweloperska – co to jest?

Umowa deweloperska to dokument zawierany pomiędzy deweloperem nieruchomości a klientem, który chce nabyć np. mieszkanie w nowo budowanym bloku. Umowę zawiera się w czasie, kiedy nieruchomość nie jest jeszcze gotowa, dzięki czemu dokument staje się pewnego rodzaju zabezpieczeniem dla obu stron, że dana nieruchomość będzie należeć do konkretnego właściciela. Szukając nowych inwestycji koniecznie sprawdź tutaj – nowe mieszkania we Wrocławiu

 

Przyszły nabywca musi zobowiązać się do zapłaty za obiekt, kiedy ten będzie gotowy do sprzedaży. Zadaniem dewelopera wynikającym z umowy jest fakt, że uczyni on z nabywcy właściciela danej nieruchomości. To tylko jeden z dokumentów, które pozwalają stać się posiadaczem mieszkania na własność. Gdy obiekt jest gotowy do oddania, trzeba jeszcze podpisać umowę przeniesienia własności.

Jak zawrzeć umowę deweloperską?

Przed podpisaniem umowy deweloperskiej nabywca nieruchomości powinien zdawać sobie sprawę ze wszystkich szczegółów dotyczących swojego przyszłego mieszkania. Musi znać m.in. dokładną cenę obiektu, powierzchnię i układ czy termin ukończenia prac budowlanych. 

 

Umowę deweloperską podpisuje się u notariusza. Obecni przy zawarciu dokumentu są przyszli właściciele oraz deweloper nieruchomości. Notariusz pilnuje, aby cały proces przebiegł zgodnie z prawem i żeby umowa była kompletna. Przed złożeniem podpisów obie strony muszą przedstawić dokumenty tożsamości.

 

Deweloper i nabywca wysłuchują formalności odczytywanych przez notariusza, a następnie podpisują umowę. Taki dokument można zawrzeć zarówno w przypadku zakupu mieszkania za gotówkę, jak i na kredyt. Aby móc podpisać umowę u notariusza, trzeba za to zapłacić. Koszt zależy m.in. od wartości nieruchomości i wynosi zwykle kilka tysięcy złotych.

Umowa deweloperska – ważne informacje

Umowa deweloperska zawiera wszystkie najważniejsze informacje o zawieranej transakcji. Muszą znajdować się w niej dane dotyczące powierzchni mieszkania, ceny zakupu, terminu oddania go do użytku, szczegółowy układ nieruchomości i wiele więcej. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, jakie są skutki ewentualnej rezygnacji z chęci zakupu nieruchomości. Czasami sytuacje losowe uniemożliwiają sfinalizowanie transakcji, więc powinno się znać konsekwencje i ewentualną wartość kar, jakie trzeba będzie ponieść.