Okna i drzwi w aranżacji wnętrz – CREATOR

W dobrze zaprojektowanym wnętrzu, okna i drzwi powinny być nie tylko funkcjonale, ale także pasować do określonej aranżacji wnętrza. Wtedy dopełnią całości. Oprócz elementarnych parametrów, jakie powinny posiadać, warto też zwrócić uwagę na ich stylistykę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Podstawową cechą, jaką powinny się charakteryzować okna jest oczywiście odpowiedni współczynnik przenikalności termicznej, określany zazwyczaj jako Uw. Należy pamiętać, że różni się on znacznie od przenikalności termicznej samej szyby, która ma zawsze lepszą termikę. Ważnym parametrem, w przypadku okien, jest też współczynnik określający izolację akustyczną, określany jako Rw. Od tego zależy czy będziemy słyszeć wszystkie odgłosy dochodzące z ulicy, czy też będziemy mieć w domu ciszę.

Funkcje drzwi a ich wybór

Podstawową funkcją drzwi jest oddzielenie poszczególnych stref funkcjonalnych i wyodrębnienie osobnych, intymnych przestrzeni. W zależności od rodzaju pomieszczenia, mogą do tego służyć drzwi standardowe lub bardziej specjalistyczne. Mogą to być  np. drzwi dźwiękoszczelne, ze specjalnymi uszczelkami progowymi, o wysokiej izolacji akustycznej. Dodatkowo, wygląd drzwi jest ograniczony normami obowiązującymi w budownictwie. I tak np. ze względu na bezpieczeństwo i wygodę, drzwi do kuchni i łazienki powinny otwierać się na zewnątrz. O jakości drzwi świadczą cztery klasy wytrzymałości. Im wyższa klasa, tym drzwi są trwalsze i solidniejsze.

Drzwi i okna – z czego powinny być wykonane?

Kolejną cechą, na jaką należy zwrócić uwagę jest materiał z jakiego wykonane są drzwi i okna. Najbardziej popularne są drewniane lub plastikowe. Wśród okien na szczególną uwagę zasługują drewniano-aluminiowe, w których, dzięki metalowym elementom, ogranicza się podatność drewna na czynniki atmosferyczne. Jest to dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie naturalny wygląd drewna. Z kolei typowe drzwi są zazwyczaj wykonane z drewna lub płyt drewnopochodnych, chociaż na zamówienie można je wykonać też z innych materiałów. Na rynku dostępna jest bogata różnorodność form, kolorów i rodzajów okładzin i wytłoczeń drzwi. Można również wybrać drzwi frezowane lub przeszklone o różnej liczbie podziałów.

Okna i drzwi a charakter wnętrza

Przy opracowywaniu kompleksowego projektu wnętrza, należy pamiętać o tym, by dopasować zarówno drzwi jak i okna do charakteru wnętrza. Powinny współgrać nie tylko z kolorem ścian, ale także z meblami, bibelotami i innymi artykułami wyposażenia wnętrz. Jest to nierozerwalnie związane z wyborem określonego stylu. Do tradycyjnej architektury, starych kamienic czy polskich dworków najlepiej będą pasować okna i drzwi stylizowane, wykonane zazwyczaj z drewna, z ozdobnikami w formie frezowanych listewek, szprosów i wyszukanych okuć. Okna mogą mieć fantazyjne kształty, nie tylko tradycyjne prostokątne czy kwadratowe. Na rynku znajdziemy szeroki wybór różnorodnych form.

Okna i ich styl a charakter wnetrza

Okna wykończone np. półłukami świetnie sprawdzą się w architekturze stylizowanej na historyczną. Na rynku dostępne są również układy okien w stylu holenderskim czy skandynawskim. Klimatyczne mieszkania na poddaszach, zaadoptowane na mansardy można z kolei wyposażyć w piękne lukarny. Wtedy idealnie wpiszą się w charakter zastosowanej architektury całego budynku. Do wnętrz klasycznych stosuje się zazwyczaj białe lub brązowe, wysokie drzwi i okna z prostymi w formie ozdobnymi listewkami i regularnymi podziałami. Takie wnętrza są  określane jako wnętrza francuskie czy angielskie. We wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych takich jak np. lofty warto zastosować oszczędne w formie, proste okna i drzwi, bez zbędnych ozdobników. W stylu country, który odzwierciedla sielski charakter wnętrza, stosuje się tradycyjną, drewnianą stolarkę drzwiową i okienną. Do takich wnętrz warto zamówić okna i drzwi na specjalne zamówienie, w kolorze dobranym odpowiednio do zastosowanych we wnętrzu kolorów. Są to często rozmyte pastele, gołębie szarości lub zgaszone błękity. Na rynku mamy teraz wielką różnorodność i szeroki wybór zarówno drzwi jak i okien.

Właściwie jedynym ograniczeniem jest tylko własna wyobraźnia i możliwości finansowe. Obecnie można zaprojektować i zamówić drzwi i okna do dowolnie wystylizowanego wnętrza. Jeśli chcemy np. stworzyć wnętrze z elementami marynistycznymi możemy zamówić bulaj czyli rodzaj okrągłego okienka umieszczanego w burcie żaglówki. Nada on pomieszczeniu wyraźny charakter. Drzwi i okna służą nam przez lata, więc pamiętajmy, by przy ich zakupie zwracać uwagę nie tylko na ich podstawowe cechy i parametry, ale także na estetykę i sposób wykończenia.

Małgorzata Stawińska
CREATOR

Więcej informacji o firmie CREATOR dowiecie się na DecoDom z  artykułu CREATOR.NET.PL – KURSY Z ARCHITEKTURY I PROJEKTOWANIA WNĘTRZ ORAZ KRAJOBRAZU.